Kimyasal Sızıntıların Önlenmesi İçin Rehber

Anasayfa://Kimyasal Sızıntıların Önlenmesi İçin Rehber

Kimyasal Sızıntıların Önlenmesi İçin Rehber

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Tuzla’daki bir fabrikada halkı alarma geçiren kimyasal sızıntının ardından fabrikalar için kaza rehberi hazırladı. Rehberde tesislerdeki risklere ve kimyasal sızıntılara karşı alınacak tedbirlere yer verildi.

Büyük Endüstriyel Kaza Risklerinin Azaltılması Rehberi’ne göre işletmecilerin tehlikeli maddelerin miktar ve bilgilerini sisteme yüklemesi gerekecek. Fabrikalar sistemdeki başlıklardan kimyasal madde seçimini yapacak. Buna göre Sınıflandırma, Ambalajlama ve Etiketleme Yönetmeliği’nde tanımlı 4 bin maddeden hangisinin fabrikada kullanıldığı sisteme girilecek.

Tehlikeli madde envanteri

Büyük endüstriyel kazaların tehlike kaynakları ve bu kazalar sonucu doğacak riskler tek tek belirtilecek. İşletmeciler bunun için ilk olarak tehlikeli maddelerin güncel envanterini çıkaracak. Envanter çalışmasıyla ortamdaki potansiyel tehlikeler ve etkileri ortaya konulacak. Envanter çalışmasında fabrikada kullanılan maddelerin alev alma tehlikesinin bulunup bulunmadığı, toksik yayılımı ve patlaması muhtemel bir maddenin insanlarla yapılar üzerindeki etkilerinin göz önünde bulundurulması gerekecek.

Kaynak: Hürriyet

Bu haber kamu yararına paylaşılmıştır.

 

2015-10-16T09:23:08+00:00Ekim 16th, 2015|Cevre Haberleri|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar