Kentsel Dönüşümle Emisyon Azalacak

Anasayfa://Kentsel Dönüşümle Emisyon Azalacak

Kentsel Dönüşümle Emisyon Azalacak

Bakanlık, 43 milyon ton sera gazı emisyonunu azaltmayı hedefliyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kentsel dönüşüm faaliyetleri kapsamında 43 milyon ton sera gazı emisyonunu azaltmayı hedefliyor.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, kentsel dönüşümle birlikte yaklaşık 6,5 milyon konutun yeniden yapılandırılmasının planlandığı belirtilerek, 2023 yılına kadar mevcut bina stoğunun yüzde 30’unun yenileneceğinin öngörüldüğü ifade edildi.

Yeni konutlardaki yapılan yalıtımlar sayesinde yaklaşık yüzde 40 oranında enerji tasarrufu planlandığına işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

”Bu sayede 2012-2023 yılları arasında Kentsel Dönüşüm faaliyetleri sonucu toplam sera gazı emisyon azaltımı 42,7 milyon ton karbondioksit eşdeğeri olması bekleniyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kentsel dönüşüm planlamalarında, iklim değişikliğine neden olan sera gazlarının azaltılması ile enerji verimliliğinin sağlanması, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılması ve sera gazı emisyonu yutak alanlarının artırılmasına önem ve öncelik veriyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kentsel dönüşümle birlikte afete dayanıklı, çevreye duyarlı, planlı ve sağlıklı bir altyapısı olan şehirler için çalışmalarını sürdürüyor. Bakanlık bu kapsamda ekonomik kalkınmanın sağlandığı ve vatandaşların yaşam kalitelerinin yükseltildiği şehirlerin oluşturulması için projelerine devam ediyor.”

 

Kaynak : TRT Haber
Bu haber kamu yararına paylaşılmıştır.

 

2014-10-22T10:37:18+00:00Ekim 22nd, 2014|Cevre Haberleri|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar