Kelkit’ te Fidan Şenliği Gerçekleştirildi

Anasayfa:///Kelkit’ te Fidan Şenliği Gerçekleştirildi

Kelkit’ te Fidan Şenliği Gerçekleştirildi

Gümüşhane Orman İşletme Müdürlüğü, Çevre Kuruluşları Dayanışma Derneği (ÇEKÜD), İstanbul Gümüşhane Dernekler Federasyonu (GÜDEF) ve Bayrampaşa Gümüşhane İl, İlçe ve Köyleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (BAYGÜDER) ortaklığında “Bir fidan borcun var” kampanyası kapsamında hatıra ormanı fidan dikimi töreni düzenlendi.

Kelkit ilçesi İnönü Mahallesi Yılanlı mevkiinde Gümüşhane’nin yetiştirdiği değerlerden olan Ahmet Ziyaüddin Gümüşhanevi adına düzenlenen hatıra ormanı fidan dikim törenine Vali Dr. Yusuf Mayda, Milletvekili Feramuz Üstün, Garnizon ve İl Jandarma Komutanı Albay Serhat Önder, Gümüşhane Belediye Başkanı Mustafa Canlı, İl Emniyet Müdürü Hüseyin Ümit Yüksel, Kelkit Kaymakamı Ozan Gazel, Kelkit Belediye Başkan Vekili Nakşi Tüysüz, Trabzon Orman Bölge Müdürü Celal Pir, Gümüşhane Orman İşletme Müdürü Ozan Aydın, AK Parti İl Başkanı Ercan Çimen, ÇEKÜD Genel Sekreteri Cengiz Talha Kömürcü , diğer sivil toplum örgütü temsilcileri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Törende ilk olarak ÇEKÜD Genel Sekreteri Cengiz Talha Kömürcü söz aldı. Kömürcü, Daha önce de Gümüşhane İl Çevre ve Orman Müdürlüğü ile ÇEKÜD arasında yapılan Hatıra Ormanını çalışmalarını hatırlatarak, bölgeyi fidan dikimine hazır hale getiren herkese teşekkür etti. Kömürcü, ‘Bu teşekkür sadece ÇEKÜD adına değil, gelecek nesillerimiz adına da kabul görmelidir. Fidan temininden, nakline, dikim işlerinden bakımına kadar sürekli emek isteyen bu projenin gerçekleşmesinde emeği geçen resmi olsun olmasın tüm kuruluş yönetici ve temsilcilerine, ayrıca takvimler boy atıyor, çevreci küp bloknot, tohumdan fidana ve diğer kampanyalarımızda bizleri yalnız bırakmayan siz değerli gönüllülerimize yürekten şükranlarımızı sunuyoruz’ diye konuştu.

KELKİT KAYMAKAMINDAN KAVAKLAR İÇİN İŞBİRLİĞİ ÇAĞRISI

BAYGÜDER yönetim kurulu üyesi Dr. Hüseyin Budak, GÜDEF Başkanı Hasan Akdemir, Kelkit Belediye Başkan Vekili Nakşi Tüysüz’ün konuşmalarının ardından söz alan Kelkit Kaymakamı Ozan Gazel, dağları boş görmenin herkesi üzdüğünü belirterek, bugüne kadar bu boş dağların ağaçlandırma çalışması yapılmamasından dolayı üzüntü içerisinde olduklarını söyledi. Kelkit ilçesine yeni atandığını ve kavak ağaçlarının fazla olduğunu tespit ettiğini kaydeden Gazel, kavak ağaçlarının hem yer üstü sularına, hem insan sağlığına hem de başka ağaçların kullandığı sudan daha fazla su kullandığı için zararlı olduğu düşüncesinde olduğunu belirterek, bu konuda Kelkit halkı ve sivil toplum örgütleri ile birlikte bir çalışma yapmayı düşündüklerini ifade etti.

64 HEKTAR ALAN AĞAÇLANDIRILIP, KENT ORMANI YAPILACAK

Trabzon Orman Bölge Müdürü Celal Pir ise fidan dikilen yerin 5 ay önce hazineden ağaçlandırılmak üzere kendilerine tahsis edildiğini, toplam 70 hektarlık bu alanın 6 hektarında DA Milli Parklar tarafından Keklik yetiştirme alanı kurulacağını, geri kalan 64 hektarlık alanın ise ileride kent ormanı yapılması düşüncesiyle ağaçlandırılacağını söyledi.

“BİZLERE DÜŞEN BU TÜR FAALİYETLERE KATKI SAĞLAMAKTIR”

AK Parti Gümüşhane Milletvekili Feramuz Üstün de konuşmasında, yapılan işin önemini ve maneviyatını bildiklerini belirterek, “Bölgemizdeki boş dağlarda ağaçlandırma yapan kim olursa olsun destekliyoruz. Bizlere düşen bu tür faaliyetlere katkı sağlamaktır, destek olmaktır. Bizlerde hep birlikte destek olarak bu çıplak dağları ağaçlandırıp geleceğe daha güzel nasıl bırakırız çabası içerisindeyiz.” dedi.

HER ÖĞRENCİ VE ASKER İÇİN BİR FİDAN ÖNERİSİ

Geçtiğimiz yıl TBMM Plan-Bütçe Komisyonunda okullardan mezun olan her öğrenci ile teskere alan her askerin birer fidan dikmesi teklifinde bulunduğunu hatırlatan Üstün, “Biz boş dağları gelecek nesillere bırakmak istemiyoruz. Milletvekili olarak bu tür faaliyetlerin her zaman yanında olacağımı söylemek istiyorum. Bugünkü törende dikilecek olan 2 bin fidanlık hatıra ormanının adının Ahmet Ziyaüddin Gümüşhanevi olarak belirlenmesi de başka bir mana kazandırdı.” diye konuştu.

“BİZİM KÜLTÜRÜMÜZDE AĞAÇ DİKMENİN ÖNEMİ BÜYÜKTÜR”

Törende konuşan Gümüşhane Valisi Dr. Yusuf Mayda ise Türk kültüründe ağaç dikmenin öneminin büyük olduğunu belirterek, Kelkit’te ki fidan çalışmasının Gümüşhane ve Türkiye’nin daha çok ağaçlandırılmasına yönelik bir çalışma olduğunu söyledi.

Yapılan konuşmaların ardından oluşturulan alana öğrencilerle birlikte sarıçam, akçaağaç, huş ve ardıçtan oluşan 2 bin dikilerek can suyu verildi.

2014-01-29T20:27:39+00:00Ocak 29th, 2014|2012- 2013 Bir Fidan Borcun Var|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar