Karataş Gölü Ağaçlandırma Çalışmaları İle Koruma Altında

Anasayfa://Karataş Gölü Ağaçlandırma Çalışmaları İle Koruma Altında

Karataş Gölü Ağaçlandırma Çalışmaları İle Koruma Altında

Burdur İli Karamanlı İlçesi sınırları dâhilinde kalan Karataş Gölü yeşil kuşak ağaçlandırma çalışmaları kapsamında, Burdur Valisi ve diğer kamu kurumları temsilcilerinin katılımıyla göl kenarlarına fidan dikimi yapıldı.

1995 yılında Yaban Hayatı Koruma Statüsüne alınan Karataş gölünün çevresi sazlık, kamış, kargı, söğüt ve sair yoğun bir bitki örtüsü ile kaplıdır. Bu nedenle de bünyesinde çeşitli ve çok sayıda kuş ve yaban hayatını barındırmaktadır. Ayrıca gölden çevre köyler tarım alanlarının sulanması yanında balık ve kerevit avcılığı yaparak faydalanmaktadır.

Göl seviyesinde kuraklık vb. nedenlerle zaman zaman su seviyesi azalmakta ve kenarlarda büyük açıklıklar oluşmaktadır. Isparta Orman Bölge Müdürlüğümüzce alçalan su seviyesinin bıraktığı alanların erozyona maruz kalmaması ve suyun çekilmesi ile mevcut yeşil kuşak alanının tahrip edilmesinin önlenmesine yönelik tedbir mahiyetinde yeşil kuşak çalışmaları yapılmaktadır.

Karataş Gölü Yeşil kuşak projesi ile 4.920 Dekar alanda 30 çeşit türden 265 bin Adet fidan dikilmesi planlanmış, bugüne kadar 65 bin adedi dikilerek toprakla buluşturulmuştur.

Proje sahasına çalışmanın amacına uygun olarak yöreye has Ardıç, Sedir, Karaçam Atkestanesi, Erguvan, Yalancı Akasya, Söğüt, İğde, Alıç, Dut, Mahlep, Katır Tırnağı, Akkavak, Yabani Erik, Yabani Kiraz, Kızılcık, Kuşburnu, Erguvan, At Kestanesi, Mavi Servi, Ceviz, Badem, Kuş Kirazı, Kuşburnu, Ihlamur türleri dikiliyor.

Projenin tamamlanmasına müteakip renkleri, formları ve kokuları ile yöre halkı ve ziyaretçilerin duyularına hitap eden, dinlenme amaçlı tesisler ile çok sayıda kuş ve yaban hayatını barındıran, mevcut flora ve faunayı geliştiren ortamlar oluşacak.

 

Kaynak : Orman ve Su İşleri Bakanlığı
Bu haber kamu yararına paylaşılmıştır.

2014-03-05T10:02:41+00:00Mart 5th, 2014|Cevre Haberleri|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar