Kanser Sıklığı Yüzde 11 Arttı

Anasayfa://Kanser Sıklığı Yüzde 11 Arttı

Kanser Sıklığı Yüzde 11 Arttı

Tüm dünya ülkelerinde ölüm nedenleri arasında ilk sıradaki yerini koruyan kanser sıklığının son 4 yılda yüzde 11 artış gösterdiği belirtildi.

Dünya Kanser Kontrol Örgütü (UICC) Gelecek Dönem Başkanı Prof. Dr. Tezer Kutluk, 1-7 Nisan Kanser Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada, kanserin tüm dünyada artan ve ölümlere yol açan ciddi bir sağlık sorunu olduğunu söyledi. Genetik faktörlerin dışında çevresel etkenlerin de etkisiyle kanser görülme sıklığının arttığını belirten Kutluk, kontrol edilebilir faktörlerle kanserin seyrinin azaltılabilmesinin mümkün olduğunu söyledi.

“Her yıl dünyada 14 milyon kişinin kansere yakalandığına ve 8.2 milyon kişinin hayatını kaybettiğine” dikkati çeken Kutluk, ölüm nedenleri arasında dünya genelinde 2011 yılından itibaren kanserin birinci ölüm nedeni olduğunun altını çizdi.

Kutluk, son yıllarda kanserin artış hızının da yükseldiğine işaret ederek, “Son 4 yılda dünya genelinde kanser sıklığı yüzde 11 artış göstermiştir” diye konuştu. Kutluk, 2025 yılında her yıl görülen kanser sayısının 20 milyonu aşacağının öngörüldüğünü vurguladı.

En sık görülen kanserler arasında ilk sırayı akciğer kanserinin aldığını belirten Kutluk, şunları kaydetti:

“İlk dört sırayı her yıl görülen kanser sayısı olarak, 1 milyon 800 bin ile akciğer kanseri, bir milyon 600 bin ile meme kanseri, 1 milyon 300 bin ile kolorektal kanserler, bir milyon 100 bin ile prostat kanserleri almaktadır.

Türkiye’de ise 2012 verileri göre, her yıl yaklaşık 148 bin kanser görülmekte ve 92 bini kaybedilmektedir. Ülkemizde ilk 4 sırayı 25 bin vaka ile akciğer kanseri, 15 bin vaka ile meme kanseri, 12 bin 500 vaka ile prostat kanseri ve 12 bin vaka ile kolorektal kanserler almaktadır.”

Kutluk, sık görülen kanserlere bakıldığında akciğer kanserinin sıklığını ve ölümleri azaltmak için başta tütünle mücadele edilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Görülme sıklığı açısından akciğer kanserini takip eden meme, kolorektal ve prostat kanserlerinden korunmada taramaların en etkili yöntem olduğunu belirten Kutluk, tarama teknikleri sayesinde bu tip kanserlerin erken evrede yakalanabildiğini söyledi. Kutluk, erken tanı konulması halinde kanser tedavisinin başarısının arttığını ve ölüm riskinin azaldığını ifade ederek, kanserden korunma yollarına ilişkin toplumda farkındalığın artırılması, eğitici faaliyetlerin düzenlenmesi gerektiğini dile getirdi. Kutluk, özellikle risk gruplarında yer alan ve aile öyküsü bulananların mutlaka düzenli olarak taramalarını yaptırmaları uyarısında bulundu.

 

Kaynak : Sabah
Bu haber kamu yararına paylaşılmıştır.

2014-04-07T18:34:27+00:00Nisan 7th, 2014|Cevre Haberleri|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar