Kanser Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Anasayfa://Kanser Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Kanser Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Necdet Ünüvar, kanser hastalığı ile ilgili doğru bilinen yanlışlardan birincisinin kanser hastaları ile kanser hakkında hiç konuşulmamalı yaklaşımı olduğunu belirterek, Oysa konuşmanın, tedaviyi olumlu etkilediği, hastanın kanserle mücadele azmini artırdığı ortaya konulmuştur dedi.

Ünüvar, yaptığı açıklamada, kanserin, aslında herkesin ana gündem maddesini işgal eden bir konu olduğunu belirtti. Bu nedenle her yıl 4 Şubat Dünya Kanser Günü’nde, kanser hastalığı ile ilgili farkındalığı artırmak, korunma yolları ile ilgili toplumu bilgilendirmek için çeşitli etkinlikler düzenlendiğini kaydeden Ünüvar, bu yıl ki temanın, kanserle ilgili doğru bilinen yanlışlar olduğunu söyledi.

Doğru bilinen yanlışlardan birincisinin “kanser hastaları ile kanser hakkında hiç konuşulmamalı” yaklaşımı olduğunu ifade eden Ünüvar, “Tabii ilk konuşmayı bir otoritenin yapması kaydıyla, kanser hastasıyla kanser konusu konuşulmalıdır. Bunun, tedaviyi olumlu etkilediği, hastanın kanserle mücadele azmini artırdığı ortaya konulmuştur” diye konuştu. Kanserle ilgili doğru bilinen ikinci yanlışın “bu hastalığın belirtisi, bulgusu yoktur” inanışı olduğunu vurgulayan Ünüvar, oysa kanserin bir çok belirtisi, bulgusu olabileceğine dikkati çekti.

 

Kaynak :Millî Gazete

Bu haber kamu yararına paylaşılmıştır.

2014-02-20T09:38:14+00:00Şubat 20th, 2014|Cevre Haberleri|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar