İTÜ: Sabit Saat Enerji Tasarrufunu Artırdı  

Anasayfa://İTÜ: Sabit Saat Enerji Tasarrufunu Artırdı  

İTÜ: Sabit Saat Enerji Tasarrufunu Artırdı  

Yaz saati uygulamasının kalıcı hale getirilmesinin tasarruf ve kazanımlarını daha önce Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na sunan İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), uygulamanın birinci yıl sonuçlarını raporlaştırdı.

İTÜ ‘Sabit Saat Uygulaması (SSU) Değerlendirme Raporu’na göre yaz saati uygulamasının kalıcı hale getirilmesiyle enerjide yaklaşık 538 ila 801 milyon lira tasarruf sağlandı. Raporda ayrıca 2 milyar dolarlık potansiyel yatırıma gerek kalmadığı ve elektrikte anlık tüketim rekoruna bağlı kesintiyle yüksek fiyat riskinin azaldığı belirtildi. Üniversite heyeti, kamuoyundaki değerlendirmelerin yeterli veri ve belirli bir metodolojiye dayanmadan yapıldığına işaret ederek, raporun tüm gerekli veriler ışığında hazırlandığını vurguladı.

Sabah tüketimini azalttı

Uygulama döneminde elektrik tüketiminde yaz saati uygulamasıyla sağlanan toplam tasarruf 1 milyar 308 milyon 297 bin kilovatsaat olarak hesaplandı. Sabah 06.00-09.00 saatlerinde SSU’dan sonra elektrik tüketiminde düşük seviyede bir artış gözlenirken, kalıcı uygulamayla ilgili diğer saatlerdeki tüketim düşüşleri sabah oluşan artışın önüne geçtiği için elektrik tüketiminde kümülatif anlamda tasarruf elde edildi.

Kaynak: Sabah

Bu haber kamu yararına paylaşılmıştır.

 

2017-11-02T13:35:53+00:00Kasım 2nd, 2017|Cevre Haberleri|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar