İstanbul’da 5 Bini Aşkın Ağaç MR’a Girdi

Anasayfa://İstanbul’da 5 Bini Aşkın Ağaç MR’a Girdi

İstanbul’da 5 Bini Aşkın Ağaç MR’a Girdi

İstanbul’daki ana caddeler, meydanlar, korular, müzeler, camiler ve okullar gibi alanlardaki 5 bini aşkın ağacın çürüme ve mekanik direncini belirleyebilmek için ses dalgaları yöntemiyle akustik tomografisi çekildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Avrupa Yakası Park, Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı Teknik Müdür Yardımcısı İbrahim Dedeoğlu, ağaçlarda görünmeyen çürük ve mekanik direnci zayıflamış bölümlerin ses dalgalarıyla tespit edildiğini söyledi.
İşlemin akustik tomografi cihazıyla yapıldığını dile getiren Dedeoğlu, 2 ya da 3 boyutlu yöntemle yapılan ölçüm sisteminin 3 yıl önce İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi tarafından ağaçların devrilme riskini belirlemek için geliştirildiği kaydetti.

Dedeoğlu, akustik tomografide sensörler yardımıyla ağacın sağlam ve çürük kısımlarının bilgisayar programı yardımıyla grafik olarak ekrana taşındığını ifade ederek, “Ağaçlarda devrilme riskini tespit etmek için bu yöntem en önemli parametre oluşturuyor. Ağacın cinsi, bulunduğu yer, rüzgar ve içindeki çürüklük oranı ağaçtaki devrilme riskini belirleyen esas nedenlerdir” diye konuştu.

Teknik Müdür Yardımcısı İbrahim Dedeoğlu, yüksek devrilme riski taşıyanlarda bakım ve restorasyon, mekanik direnci zayıf olanlarda bağlama ve destekleme yöntemleriyle ağaçların 20 yıl daha ömürlerinin uzatılabildiğini kaydetti.

Kaynak: AA

Bu haber kamu yararına paylaşılmıştır.

 

2015-04-24T09:19:31+00:00Nisan 24th, 2015|Cevre Haberleri|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar