ISEM 2016 Çevre ve Ahlak Sempozyumu Alanya’da Yapıldı

Anasayfa://ISEM 2016 Çevre ve Ahlak Sempozyumu Alanya’da Yapıldı

ISEM 2016 Çevre ve Ahlak Sempozyumu Alanya’da Yapıldı

3. Uluslararası Çevre ve Ahlak Sempozyumu (ISEM2016), 04-06 Kasım tarihleri arasında, ÇEKUD, Akademik Platform, Uluslararası Saraybosna Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi ve Çevre Vakfı iş birliği ile Alanya’da yapıldı.

Wome Deluxe Hotel’de 4-6 Kasım 2016 tarihleri arasında düzenlenen ISEM2016, bilim camiasını Alanya’da buluşturdu.  ISEM2016’da 137 bilimsel bildiri sunuldu. Sempozyuma başta Bosna-Hersek, İran, Pakistan olmak üzere 10 farklı ülkeden aileleri ile birlikte bilim insanları katılım sağladı. ISEM2016’da toplam 23 oturum gerçekleştirildi.

ISEM2016 Uluslararası Çevre ve Ahlak Sempozyumu, sadece sorunların ifade edilip geçildiği bir data gösteriminin ötesinde; temel ahlaki perspektiften de bakılarak, çevresel sorunların teknik, iktisadi ve sosyal alanlardaki uzmanların birlikteliğinde tartışılacağı ender bir uluslararası platform olma özelliğini taşıyor.

ISEM20016 Sempozyumu’nun açılışına; ÇEKUD Yönetim Kurulu Başkanı Av. Muzaffer ÖZCAN ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile Çevre Vakfı Yönetim Kurulu Üyeleri, ALKÜ Rektörü Prof Dr. Ahmet Pınarbaşı, Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, ALKÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fatih Gültekin,  Sakarya Üniversitesi ve Uluslararası Saraybosna Üniversitesi’nden Düzenleme Kurulu ve Bilim Kurulu Üyeleri, Alanya Belediye Başkan Yardımcısı Ali Yenialp, Alanya Müftüsü Mustafa Topal, akademisyenler ve davetliler katıldı.

“BU SEMPOZYUMA ÖNEM VERİYORUZ”

Sempozyumun açılış konuşmasında, Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Pınarbaşı ülkemizin değişik illerinden ve yurt dışından gelen katılımcıları Alanya’da ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek hem Alanya hem de ALKÜ hakkında tanıtıcı bilgiler verdi.

Rektör Pınarbaşı; “Bu Sempozyum vesilesiyle sizleri güzel Alanya’mızda görmekten dolayı mutluluk duyuyoruz. Gelecek nesillere güzel bir dünya bırakmak adına çevre konusunun insanlık için çok önemli bir yere sahip olduğu bilinciyle bu Sempozyuma özel önem veriyoruz.” dedi. Hz. Muhammed (sav)’in “Yarın kıyamet kopacağını bilseniz elinizdeki ağacı dikiniz” Hadis-i Şerifini davetliler ile paylaşan Rektör Pınarbaşı, konuşmasının devamında “Umut ediyorum ki bu sempozyum çevre ve ahlak bilincinin geliştirilip yerleştirilmesi konusunda verimli ve başarılı veriler ortaya koyacaktır.” Dedi.

Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet ALP; Sempozyumu ÇEKUD, Akademik Platform, Uluslararası Saraybosna Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi ve Çevre Vakfı işbirliği ile Antalya-Alanya’da gerçekleştirmekten büyük mutluluk duyduğunu ifade ederek, günümüz dünyasında giderek artan önemli çevre sorunlarının giderilmesine yönelik çabalar artsa da, genelde günübirlik çözüm arayışlarının devam ettiğini  sözlerine ekledi.

Ahmet ALP; Karbon salınımına bağlı küresel ısınma dolayısı ile artan iklim değişikliğinin, bazı ülkelerdeki çok ciddi kontrolsüz üretim politikaları ile solunamayacak düzeye gelmiş hava kirliliği gibi problemlerin, dünyanın yaşanabilirliğini tehdit etmeye devam ettiğini , günlük haber metinlerinin başlarında yer almasına rağmen, ciddi önlemlerin alınmayışının da artık kanıksanır hâle geldiğini, Türkiye’nin yanı başında savaşın oluşturduğu ciddi çevre kirliliğini, Irak’taki kükürt fabrikasının yanması gibi, bölgeyi tehdit etmesine rağmen, savaşın olanca hızıyla devam ettiğini, maalesef ülkelerin aldırmazlığının da had safhada olduğunu, bölgesel çevre sorunlarının giderek büyüyüp küresel sorun haline gelmeye başlamasının da korkutan bir gerçek olduğunu, bu sempozyumun çevresel sorunların yanında, üstü örtülen asıl nedenlerinin tartışılacağı bir perspektifi sunacak olması açısından da alanında öncü olacağını ifade etti.

Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Sempozyum Düzenleme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Eyüp DEBİK, ÇEKUD ve Çevre Vakfı adına söz aldığı konuşmasında;

“Çevre konusu, üzerinde her bilim disiplinin az çok bir şeyler söyleyebildiği nadir alanlardan biridir.

Bundan yaklaşık 20 yıl önce yola çıkan ÇEKUD ve Çevre Vakfımız da bu söylenenlerin kalıcı ve bilimsel olması amacıyla ulusal ve uluslararası sempozyumlar düzenlemektedir.

İşte bugün burada çevre konusunun ahlak ekseninde değerlendirilmesi için 3. Uluslararası Çevre ve Ahlak Sempozyumunda bir araya gelmiş bulunuyoruz.

Daha önce gerçekleştirdiğimiz sempozyum bildirilerini incelediğinizde, Çevre ve Ahlak ilişkisinin dünyada daha önce nadiren araştırılmış yönlerden ele alındığını görecek ve ilk bakışta birbirine uzakmış gibi duran Çevre ve Ahlak konularının aslında doğrudan etkileşimde olduğunu tespit edeceksiniz.

ÇEKUD ve Çevre Vakfı’nın temsil ettiği çevrecilik anlayışı; AHLAK TEMELLİ BİLİMSEL ÇEVRECİLİK’tir. Biz insanın diğer varlıklarla arasında kurmuş olduğu ilişkinin menfaat temelli değil, belirli kurallara tabi ahlaki temelli olması gerektiğini düşünüyor ve ancak bu tanıma uyan ilişkilerle çevre problemlerinin çözülebileceğine inanıyoruz.

Gökten tertemiz inen suyu kirleten, mülkiyeti kendine ait olmayan çevreye hukuki ve fiili tecavüzde bulunan, doğada kurulan dengeyi kural tanımazlığı ile bozan insanı maalesef hukuk kurallarıyla engellemek mümkün olmamıştır, olamamaktadır.

Biz insanlar ortak yaşam alanımız olan çevre konusunda bile fikir ve eylem ayrılığına düşmüş durumdayız. Çevre problemlerinin ülkelerin siyasi sınırlarıyla sınırlı olmadığını maalesef hala anlayabilmiş değiliz.

Bu evrende fiziken varoluşumuz nasıl bir gerçeklikse yok oluşumuz da aynı şekilde kaçınılmaz bir gerçekliktir. Tüm mesele bunun doğal yollarla mı yoksa kendi elimizle yaptığımız hatalar neticesinde çevre felaketleriyle mi olacağı konusudur.

Günümüz çevreci söylemlerinin hemen tamamı ile çevre konularında yapılan belgesel ve sinemalarda ana tema, insanlığın kendi yaptığı hatalar neticesinde oluşan çevre felaketleriyle yok oluşa sürükleneceği ile ilgilidir.

Şu anda gözümüzün önünde yaşanan savaşlar en büyük çevre felaketidir. Çevrenin ana temalarından biri olan insanlar yine kendi hemcinsini sorumsuzca yok etmekte, attığı bombalar, kullandığı kimyasallarla çevreyi de belki uzun yıllar kullanılamaz hale getirmektedir. Oysa hiçbir yazılı kural buna müsaade etmemektedir. İşte burada eksik olan insanlığımız ve ahlakımızdır.

Dünyamız atasözlerimizde geçtiği gibi “üç günlük dünya” değildir, üç günlük olan bizim hayatımızdır. Dünya milyonlarca yıllık geçmişi ve bilemediğimiz geleceği ile geçmişten aldığımız ve geleceğe bırakmamız gereken bir mirastır. Bu mirası gelecek nesillere taşımamız bizim sırtımıza yüklenmiş ağır bir sorumluluktur. Görevimiz çevrecilik konularında geleceğin gidişatına yön vermektir.

Bu amaçla sempozyumumuza ilgi gösteren ve çevreyi ilgilendiren hemen her alanda çalışma yaparak bildirilerini sunan araştırmacılarımıza ve bize desteklerini esirgemeyen sempozyum ortaklarımıza teşekkürlerimizi sunarken, yaşayabileceğimiz bir fiziki ve sosyal çevrenin en kısa zamanda oluşmasını diler, bu sempozyumun başarıyla tamamlanmasını temenni ederim.” dedi.

Alanya Belediye Başkan Yardımcısı Ali Yenialp de konuşmasında, bu organizasyonların Alanya’da gerçekleştirilmesi konusunda çaba gösteren Rektör Pınarbaşı’na teşekkür ederek, uluslararası düzeyde gerçekleştirilen bu tür organizasyonların arttırılması konusundaki temennilerini dile getirdi.

Açılış konuşmalarının ardından Saraybosna Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Krishna Mohan Kotra ve İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Bekir Kayacan keynote speakers olarak konuşmalarını yaptılar.

SEMPOZYUMLAR DEVAM EDECEK

2 gün süren sempozyumun ilk iki günü bilimsel makalelerin sunulması ve tartışılması, üçüncü gün ise sosyal programlar ile geçti ve bu kapsamda Alanya, Side ve Manavgat gezileri gerçekleştirilerek katılımcılara bölgemiz tanıtılmış oldu.

 

 

2016-11-11T16:35:27+00:00Kasım 11th, 2016|ÇEKUD’den Haber Var|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar