Şanlıurfa’da Halep Çamları Boy Atacak

Şanlıurfa’da Halep Çamları Boy Atacak

ÇEKÜD, ‘Bir Fidan Borcun Var’ konsepti ile 2012 yılının ilk ağaçlandırma çalışmasını Gülzar Çevre ve Kültür Derneği işbirliği; Orman Bölge Müdürlüğü, DSİ 15. Bölge Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü, Şanlıurfa Belediyesi ve Coşanlar Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü desteği ile Şanlıurfa’da başlattı.

26 Şubat 2012 günü Şanlıurfa Harran Üniversitesi, Osmanbey Kampüsü ağaçlandırma alanına bin beş yüz (1500) adet Halep Çamı fidanı dikildi.

Ağaçlandırma törenine  Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Halil Mutlu, Rektör Yardımcısı Prof.Dr.Ahmet Yılmaz, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tevfik Sabuncu, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Mehmet Ali Çullu, İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Pala, Vakıflar Bölge Müdürü Müslüm Tüysüz, Orman İşletme Müdürü Fadıl Topdağ, Gülzar Çevre ve Kültür Derneği ve Coşanlar Gençlik Spor ve İzcilik Kulübü Yöneticileri ve Üyeleri ile Şanlıurfa halkından çok sayıda çevre gönüllüsü katıldı.

ÇEKÜD Genel Sekreteri Av. Abdullah Özhölçek “dünyayı tüm insanlığın ortak yaşam alanı olarak görüyoruz.  Dünya, tabiat insanın değil,  Allah’ın mülküdür. Çevremizi ve içindeki tüm canlıları onları yaratan ve bizlere emanet eden Rabbimiz adına sevmek ve korumakla yükümlüyüz. Bu kanuni bir yükümlülük değil sevgi temelli ahlaki bir yükümlülüktür” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Pala konuşmasında ”biz ağaç dikme ameliyemiz ile yeni bir şey yapmıyoruz, ecdadımızın yaptığı aslında bizde var olan değerleri yeniden diriltiyoruz’ dedi

Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Halil Mutlu yaptığı konuşmada ‘biz ilkokulda pikniğe gittiğimizde güneşin altında pişer, beynimiz kaynardı. şimdi öğrencilerin, çocukların pikniğe gidebileceği ormanlık alanlar var.’ dedi.

Katılımcılar fidanları hep birlikte kendi elleri ile diktiler.

 

117 görüntülenme
Eklenme Tarihi:27 Ocak 2014

0 yorum