Bağımlılık Haline Gelen Teknoloji Tehlikeli

Bağımlılık Haline Gelen Teknoloji Tehlikeli

Klinik Psikolog Mehmet Dinç, son yıllarda giderek artan ve bağımlılık haline dönüşen teknolojinin tehlikeli bir hal almaya başladığını söyledi. Dinç, bağımlılığı, kişinin kullandığı bir nesne veya yaptığı bir eylem üzerinde kontrolünü kaybetmesi ve onsuz bir yaşam sürememeye başlaması olarak açıkladı.

Mehmet Dinç, “Günümüzde çogu bireyde gördüğümüz internet ve teknoloji kullanım şekli, bağımlılık tanımı ile örtüşmektedir. Eğer bir takım önlemlerle teknoloji ve internet kullanımına tedbir getirmezsek çağımızda her geçen gün artarak devam eden, teknolojik bağımlılığa yakalanmak pek mümkün bir hale geliyor. Teknolojinin, cep telefonları, tablet bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar gibi cihazlarla çok kolay bir biçimde ulaşılabiliyor oluşu, teknolojik bağımlılığa yakalanma riskini dahada arttırıyor.

Bu noktada internet bağımlılıgını engellemek, doğru internet kullanımı için çocukluktan itibaren dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Dikkat ederken de çocukların teknoloji kullanımı ile ilgili en önemli soru, geliş¸imleri ile alakalı üç temel özelliğin teknoloji kullanımıyla engellenip engellenmediğidir ki bunlar, çocuğun toplumun yararlı bir üyesi olmaya hazırlanması, çocuğun bireysel olarak kendi geleceğine hazırlanması ve çocuğun zamanını değerlendiriyor olmasıdır. Teknoloji bu üç özellige hizmet ettigi kadar ve oranda kullanılmadır” şeklinde konuştu.

Kaynak: Milli Gazete

Bu haber kamu yararına paylaşılmıştır.

43 görüntülenme
Eklenme Tarihi:17 Haziran 2016

0 yorum