Her 5 İnternet Kullanıcısından Biri ‘Bağımlı’

Anasayfa://Her 5 İnternet Kullanıcısından Biri ‘Bağımlı’

Her 5 İnternet Kullanıcısından Biri ‘Bağımlı’

Gazi Üniversitesinde yapılan “Bilgisayar ve İnternet Kullanımı Bağımlılık Araştırması”na göre, katılımcıların yüzde 18’i internet bağımlısı.

Bilgisayar ve internet kullanımı bağımlılık araştırmasına göre, katılımcıların yüzde 18’i internet bağımlısı. Bağımlılık 16-24 yaş grubunda, erkeklerde, bekarlarda, ortaokul ve lise mezunlarında, işsizlerde, aylık geliri bin TL’nin altında olanlarda ya da 5 bin TL’nin üzerinde olanlarda daha fazla görülüyor.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü İş Sağlığı ve Güvenliği Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Mustafa İlhan, yaptığı açıklamada, bilgisayar ve internet kullanımının kimi zaman bağımlılık haline geldiğini belirterek, bununla ilgili araştırma yaptıklarını söyledi.

Bilgisayar ve internet kullanım sıklığının hızlı biçimde artmasının, bireylerin bu alana ayırdıkları zamanda da artışa neden olduğunu dile getiren İlhan, 2005 yılında 7 milyon 270 bin internet kullanıcısına sahip olan Türkiye’de, 2012 Haziran ayında bu rakamın 36 milyon 455 bine ulaştığını söyledi. Türkiye İstatistik Kurumunun 2012 Yılı Hane Halkı Bilişim Teknolojileri Kullanımı Araştırması sonuçlarına göre, bilgisayar ve internet kullanım oranının en yüksek olduğu yaş grubunun 16-24 olduğunu ifade eden İlhan, eğitim durumuna göre en fazla internet kullanım oranının yüzde 93 ile yüksekokul, fakülte ve daha üstü kişiler olduğunu bildirdi.

İlhan, bilgisayar ve internetin aşırı kullanılmasının, bilgisayar/internet bağımlılığı riskini de beraberinde getirdiğinin altını çizerek, şunları kaydetti:

“İnternet bağımlılığı, genel olarak internetin aşırı kullanılması isteğinin önüne geçilememesi, internete bağlı olmadan geçirilen zamanın önemini yitirmesi, yoksun kalındığında aşırı sinirlilik hali ve saldırganlığın olması ve kişinin iş, sosyal ve ailevi hayatının giderek bozulması olarak tanımlanabilir.

İnternet kullanımı ile ilgili zihinsel meşguliyet, internet kullanımını sınırlama ve kontrol etme ile ilgili yineleyici düşünceler, erişim isteğini durduramama, işlevselliğin çeşitli düzeylerde bozulmasına karşın internet kullanmayı sürdürme, giderek artan sürelerde internette zaman geçirmek, kullanma olanağı bulunamadığı zaman arama ve aşerme davranışları gibi internetin aşırı ve kötü kullanımı; bağımlılığın belirtileri arasında yer almaktadır.”

İlhan, “Ülkemizde genç nüfusun yoğunluğu göz önüne alındığında internet bağımlılığı, toplumun büyük bir kesimini doğrudan ilgilendiren sosyal bir sorun niteliği taşımasının yanında, internet kullanım sıklığının giderek artması, bağımlılık sorunun sık görülmeye başlamasıyla da önemli bir sağlık sorunudur” dedi.

Araştırma sonucuna göre, katılımcıların yüzde 47.8’i düzenli olarak internet kullanırken, yüzde 26.5’i hiç internet kullanmıyor. İnternet kullanım süresine bakıldığında katılımcılar yüzde 48.8’i 0-9 saat, yüzde 30.3’ü 20 ve üzeri saat haftalık internet kullanıyor.

Araştırmaya katılanların interneti en çok kullanma amaçlarının dağılımı incelendiğinde, katılımcıların yüzde 34.4’ü sosyal, yüzde 25.2’si haber, yüzde 13’ü oyun için, interneti kullandıklarını belirtiyor.

Katılımcıların yüzde 20,9’u kendisini internet bağımlısı olarak görürken, yüzde 79.1’i internet bağımlısı olarak görmüyor. Araştırmada kullanılan internet bağımlılığı ölçeğine göre ise katılımcıların yüzde 18,2’si muhtemel internet bağımlısı ya da internet bağımlısı olarak çıkıyor.

 

Kaynak : Cumhuriyet
Bu haber kamu yararına paylaşılmıştır.

2014-04-28T13:04:30+00:00Nisan 28th, 2014|Cevre Haberleri|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar