Hazine Arazisinde Lisanssız Elektrik

Anasayfa://Hazine Arazisinde Lisanssız Elektrik

Hazine Arazisinde Lisanssız Elektrik

Üzerinde yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı lisanssız elektrik üretim tesisi kurmaya uygun Hazine arazileri, isteyen özel kişi ve kuruluşlara bu amaçla tahsis edilecek.

Maliye Bakanlığı, Hazine taşınmazları üzerinde özel kişi ve kuruluşların yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı lisanssız elektrik üretimi yapılmasını sağlamaya yönelik tebliğ çıkardı.

Tebliğe göre Hazine taşınmazları üzerinde lisanssız elektrik üretimi yapılması amacıyla irtifak hakkı tesis edilebilecek veya kullanma izni verilebilecek. Lisanssız elektrik üretimi için ön izin alan yatırımcılar, izne konu Hazine taşınmazları üzerinde lehlerine irtifak hakkı tesis edilmesi veya kullanma izni verilmesini talep edecek. Bu işlemler ihale yoluyla ve pazarlık usulüyle yapılacak.

Hazine taşınmazları, irtifak hakkı tesisinin tapuya tescil edildiği veya kullanma izninin notere onaylatıldığı tarihten itibaren, ilgili mevzuatta belirtilen sürede tesisin işletmeye geçmesi şartıyla, irtifak hakkı veya kullanma izni bedeline yüzde 85 oranında indirim uygulanacak.

Santraller süre sonunda devletin

Hazine arazileri üzerinde, kurulu gücü 500 kilovata kadar olan yenilenebilir enerji tesisleri için 20 yıla kadar, kurulu gücü 500 kilovat ile 1 megavat arasında olanlar için ise 30 yıla kadar irtifak hakkı tesis edilecek veya kullanma izni verilecek. Bu süreler sonunda Hazine taşınmazları, üzerindeki tüm yapı ve tesisler, üretim verimliliği yüzde 80`in altında olmayacak şekilde, sağlam ve işler durumda bedelsiz olarak Hazine`ye intikal edecek.

 

Kaynak : Enerji Günlüğü

Bu haber kamu yararına paylaşılmıştır.

2014-02-21T10:04:12+00:00Şubat 21st, 2014|Cevre Haberleri|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar