Hava Tahminlerinde Saatlik Uygulamaya Geçildi

Anasayfa://Hava Tahminlerinde Saatlik Uygulamaya Geçildi

Hava Tahminlerinde Saatlik Uygulamaya Geçildi

Uygulama İle Vatandaşlar Günlük İş Planlarında Zamanı Daha İyi Kullanabilecek…

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) hava tahminlerinde her il için saatlik tahmin uygulamasına geçti. Hayata geçirilen bu uygulama ile vatandaşların günlük işlerini planlarken zamanı daha iyi kullanmaları hedefleniyor.

MGM, yaptığı teknolojik yatırımlar, kurduğu Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonları (OMGİ), meteoroloji radarları, yıldırım tespit ve takip sistemlerinin yanı sıra personeline sağladığı eğitimlerle meteorolojik tahminlerdeki isabet oranını yüzde 90’ların üzerine çıkardı. MGM, meteorolojik tahminlerdeki isabet oranını 2019 yılında ise yüzde 92’ye çıkarmayı hedefliyor.
Tahminlerin Geniş Yelpazede Verilmesi Yanlış Anlaşılmalara Sebep Olabiliyor

Meteorolojinin toplumsal hayatın her alanına girdiğinin altını çizen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Fakat beklenilen meteorolojik olayların tahmininin geniş yelpazede verilmesi toplumda yanlış anlaşılmalara sebep olacağı ve günlük yaşam planlamasında problemler oluşturabileceği öngörülmektedir. Tahmin edilen meteorolojik olayları, her il için saatlik olarak yapmak ve daha özellikli hale getirmek ise bu problemleri en alt seviyeye çekeceği açıktır” değerlendirmesinde bulundu.

Zaman Daha İyi Kullanılabilecek

Bu çerçevede MGM’nin her il için saatlik tahmin uygulamasına geçtiğini vurgulayan Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Bu uygulama ile vatandaşlarımız günlük işlerini planlarken zamanı daha iyi kullanarak meteorolojik olaylardan kaynaklı problemlerin önüne geçebilecek” diye konuştu.

Hazırlanan Uyarılar ile Vatandaşlar ve İlgili Kurumlar Uyarılıyor

MGM tarafından 3’er saatlik ve günlük tahminlerle sıcaklıkların ve beklenen hava olaylarının vatandaşların istifadesine sunulduğunu belirten Prof. Dr. Eroğlu “Ayrıca can ve mal kayıplarını en aza indirmek gayesi ile hazırladığımız uyarıları ve değerlendirmeleri web sitesi, mobil uygulamaları, sosyal medya, Meteorolojinin Sesi Radyosu, televizyon, gazeteler vasıtasıyla vatandaşlarımız ve ilgili kullanıcılarla paylaşıyoruz” dedi.
46.500 Muhtara SMS Gönderme Uygulamasına Geçildi

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, toplumsal farkındalığı artırmak ve vatandaşların uyarılara en yüksek seviyede ulaşmasını sağlamak maksadıyla Türkiye çapında yaklaşık 46.500 muhtara SMS gönderme uygulamasına da geçildiğini sözlerine ekledi.

 

Bu haber kamu yararına paylaşılmıştır.

2016-11-02T08:39:51+00:00Kasım 2nd, 2016|Cevre Haberleri|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar