Haritayı Tamamlamak

Anasayfa:///Haritayı Tamamlamak

Haritayı Tamamlamak

haritaa12212ÇEKÜD’ün internet sitesinde, Anasayfa sol üst köşede yer alan harita dikkatimizi çekti mi hiç?

Çoğu beyaz, birazı yeşil alacalı bir harita. Üzerindeki başlıktan anlaşıldığına göre bu bir “Ağaçlandırma Haritası”.  ÇEKÜD’ün Türkiye genelinde yaptığı ağaçlandırma çalışmalarını görsel olarak anlatıyor. Doğu’dan Batı’ya ülke sathı adeta kucaklanmış gibi. Biraz Güney’de, biraz ortalarda çokca da Kuzey’de boşluklar var.

Yeşile boyanmış illerin üzerine tıklandığında, o ilde yapılan çalışmalarla ilgili tarih, yer, sayı, ilgili kurumlar, fotoğraflar.. gibi ayrıntılar veriliyor. Beyaz olan yerlere tıklandığında ise, hareket yok.

Harita detayına girildiğinde, uzay görüntüsü ile ilgili bir ara başlık da konmuş ama henüz aktif değil. Bu bağlantı tamamlandığında daha anlamlı ve somut bir haritayla karşı karşıya olacağız. Belki o zaman ilin tamamını boyamak yerine ilgili noktaya konacak bir koyu işaretle abartılı gibi duran görüntü de bertaraf edilmiş olur.

Uzay görüntüsü ekleninceye kadar, belli aralıklarla ağaçlandırma alanlarındaki fiziki gelişme, yerel STK veya gönüllüler tarafından fotoğraflanarak ÇEKÜD’e gönderilse ve bu sayfalar zenginleştirilse çok mükemmel olur.

Genel bir bakışla otuza yakın ilde ağaçlandırma çalışması yapılmış. Demek ki elliden fazla il, çevresini ağaçlandırmak için henüz ÇEKÜD ile işbirliği yapmamış.

Mevsim itibariyle ağaçlandırma hazırlıkları için uygun bir dönemdeyiz. ÇEKÜD, ağaçlandırma konusunda artık ihtisaslaşan bir sosyal kurum. Ağaçlandırma yoluyla ülkesine ve çevresine müsbet katkı yapmak isteyen STK’lar, okullar, şirketler, resmi kurumlar ÇEKÜD’ün uzmanlığından yararlanabilirler.

Bakanlar Kurulu’nun ÇEKÜD için  “Kamuya Yararlı Dernek” kararı ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın ÇEKÜD ile işbirliği genelgesinden sonra hayata geçirilebilecek birçok proje arasında ağaçlandırma çalışması, en kolay, en görünür, en ölçülebilir ve sürdürülebilir bir faaliyet. Altyapı hazır, ihtiyaç sürekli, fayda umumi, maliyet düşük… Eksik olan sadece iletişim, motivasyon ve koordinasyon. ÇEKÜD Temsilcileri ve gönüllüleri bu eksikliği kolaylıkla giderirler diye düşünüyorum.

Ağaçlandırma için yapılan teşvikleri ve hele Hadis-i Şeriflere konu olan “Kıyamet-Fidan” bağlantılı o güzel sözü unutmayanlar için, bu haritayı tamamlamak bir vefa borcudur diyebiliriz.

İbrahim İlhan
ÇEKÜD Y.K. Eski Bşk.
01.02.2013

2014-02-02T11:57:00+00:00Şubat 2nd, 2014|Yazar: İbrahim İlhan|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar