Güneş Potansiyelimizi Kullanamıyoruz  

Anasayfa://Güneş Potansiyelimizi Kullanamıyoruz  

Güneş Potansiyelimizi Kullanamıyoruz  

Elektrik Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Mehmet Özdağ, güneş enerjisi potansiyeli çok yüksek olan Türkiye’nin, bunu yeterince kullanamadığını vurgulayarak, “Potansiyeli kullanma noktasında ilk sıradaki Almanya. Almanya güneşten 40 bin megavat elektrik üretiyor. Türkiye’nin üretimi ise 450 megavat” dedi.

Özdağ, Türkiye’nin AB ülkeleri arasında güneş enerjisi potansiyeli anlamında 6’ncı sırada olduğunu, üretim anlamında ise çok geri sıralarda olduğunu belirtti. Özdağ şunları söyledi:”Avrupa Birliği ülkeleri sıralamasına bakıldığı zaman güneş enerjisi potansiyeli itibariyle Türkiye 6’ncı sırada yer almakta. Üst sıralarda Kıbrıs, Malta, Portekiz, Yunanistan ve İspanya var. Geri kalan bütün ülkelerin Türkiye’nin altında olduğunu görüyoruz. Netice itibariyle Türkiye aslında güneş enerjisi potansiyelinde oldukça iyi bir noktada. Bu potansiyeli kullanma noktasında ilk on ülkeyi sayarsak bu konuda en iyi Almanya’dır. Yani dünyada güneş enerjisi kurulu ve kullanma anlamında en iyi Almanya’dır. Almanya 40 bin megavat, Çin 30 bin megavat, Japonya 25 bin megavat, İtalya ve ABD 20 bin megavat, Fransa ve İspanya 5 bin, Avusturya ve Hindistan’da 4 bin megavattır. Türkiye ise 450 megavatdır. Ekonomik krizle boğuşan Yunanistan, bizim 5 katımızdan fazla güneş enerjisi kurulu gücüne sahip. Türkiye’nin bugünkü kurulu elektrik enerjisi altyapısının toplam kapasitesi ise 75 bin megavattır.”

‘Dışa bağımlılıktan kurtulmanın yolu’

Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılıktan kurtulması için güneş enerjisi potansiyelini kullanması gerektiğini vurgulayan Mehmet Özdağ sözlerini şöyle sürdürdü:”Eğer Türkiye güneş enerjisi potansiyelini en yakın komşusu Yunanistan kadar kullanabilmiş olsaydı, şu yaz sıcaklarında klima kullanımından kaynaklanacak fazladan elektrik tüketimini güneş enerjisi sistemlerinden karşılayabilirdi. Bunu yapmadığı için Türkiye maalesef doğalgaza ya da kömüre dayalı olarak karşılamaya çalışıyor. Dolayısıyla Türkiye pahalı elektrik kullanıyor. Türkiye’nin bir an önce enerjide dışa bağımlılıktan hem ekonomik olarak, hem de uluslararası siyaset olarak bir an önce kurtulması lazım.”

Kaynak: Milli Gazete

Bu haber kamu yararına paylaşılmıştır.

2016-07-13T10:43:28+00:00Temmuz 13th, 2016|Cevre Haberleri|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar