Göz Kuruluğu, İki Kişiden Birinde Var

Anasayfa://Göz Kuruluğu, İki Kişiden Birinde Var

Göz Kuruluğu, İki Kişiden Birinde Var

Görme kaybı bozukluğundan sonra en fazla şikâyet edilen göz rahatsızlığı olan ” göz kuruluğu “nu, bazı basit önlemlerle azaltabilirsiniz.

Türkiye ’de de her iki kişiden birinde görülen hastalığa ilişkin Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kadircan Keskinbora “Gözyaşı bezlerimizden gelen sıvıların üretiminde azalma olması, gözyaşı zarının sağlamlığını bozar ve hızla parçalanmasına neden olur. Görevi gözlerimizi korumak ve ıslak tutmak olan gözyaşı zarımızda yaşanan bu bozukluk nedeniyle de kornea üzerinde tahrişe ve görüş azalmasına neden olan kuru noktalar oluşur. Tedavi edilmezse körlüğe yol açabilir” diyor.

Bazı durumlarda gözyaşı kalitesindeki düşüklüğün de göz kuruluğuna yol açabileceğini belirten Keskinbora “Yeterli derecede gözyaşı üretmeyen gözlerde de göz kuruluğu yaşanır. Buna çevresel etkenler ve ilaçlar da neden olabilir” şeklinde ifade ediyor.

Prof. Dr. Kadircan Keskinbora; göz kuruluğunun genellikle iki gözde de olması beklenen belirti ve bulgularını şöyle sıralıyor:

Gözde yabancı bir madde bulunduğu hissi,

Gözde batma, yanma ve kaşıntı hissi,

Gözün içinde veya çevresinde ip gibi kalıntılar oluşması

Duman veya rüzgârda gözün tahrişinde artma

Uzun süren bir okumadan sonra göz yorgunluğu ve/veya görme bulanıklığı

Kontak lens kullananlarda lens takmada güçlük çekme

Duman, güneş, rüzgâr, nem düşüklüğü, kapalı mekanda ısıtma gibi dış çevresel tahriş ediciler, göz kırpma refleksinde bozulma, göz damlalarına veya merhemlerine olan alerjik reaksiyon da göz kuruluğuna neden olabilir. Ancak bilgisayara uzun süre bakma, araç kullanırken ya da televizyon izlerken göz kırpma sıklığının azalması gibi modern yaşamın etkileri de göz kuruluğuna neden olur”.

Alınacak Önlemler

Gözlerinize hava üflenmesinden kaçının. Saç kurutma makinelerini, otomobil radyatörlerini, klimaları veya pervaneleri gözlerinize doğrultmayın.

Rüzgârlı günlerde gözlük takın. Gözlerin etrafını saran tarzdaki gözlükler rüzgarın etkilerini azaltmaya yardımcı olabilir.

Evinizdeki nem oranını yüzde 30 ila yüzde 50 arasında tutun.

Kışın kullanılabilecek bir nemlendirici, içerinin kuru havasına nem katabilir.

Göz kırpmayı unutmayın. Bilinçli bir biçimde, tekrar tekrar göz kırpmak kendi gözyaşlarınızın daha eşit olarak göze dağıtılmasına yardımcı olabilir.

Gözlerinizi ovmaktan kaçının. Gözlerinizi ovarak daha fazla tahriş edebilirsiniz.

 

Kaynak : Cumhuriyet
Bu haber kamu yararına paylaşılmıştır.

2014-03-27T09:56:58+00:00Mart 27th, 2014|Cevre Haberleri|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar