Gazda Büyük Pazarlık

Anasayfa://Gazda Büyük Pazarlık

Gazda Büyük Pazarlık

Ukrayna krizi Türkiye’nin stratejik önemini yeniden gündeme getirdi. Rus doğalgaz devi Gazprom Yönetim Kurulu Başkan Vekili Aleksandr Medvedev dün Ankara’ya geldi. 1 Ocak 2015’e kadar sürecek büyük gaz pazarlığı başladı.

Türkiye ilk olarak Mavi Akım’dan gelen doğalgaz miktarının 16 milyardan 19 milyar metreküpe çıkarılması konusunda el sıkışırken, Ankara’nın en büyük talebi ise doğalgazda Rusya’dan ciddi bir indirim almak. Enerji Bakanı Taner Yıldız, “Prensipte anlaşma sağladık. Rusya’dan özel sektör eliyle ve uygun fiyattan yeni bir kontrat ile doğalgaz almak için görüşeceğiz” dedi.

Gazprom’un Avrupa’daki en büyük ikinci müşterisi olan Türkiye doğalgazda Rusya’dan tüm kontratlarda geçerli olacak ciddi bir indirim almak istiyor. Gaz anlaşmaları gereği doğalgaz fiyat revizyonu 3 yılda bir gündeme geliyor. En son Rusya’dan 1 Ocak 2012’de yeni fiyatta el sıkışılmıştı. Türkiye, 2011’de Rusya’dan tarihinin en büyük indirimini almıştı. Kontrat sonuna kadar 34 milyar dolarlık indirim sağlanmıştı.

Elektrikte fatura artabilir

Kuraklık, elektrik ithalatını gündeme getirdi. Enerji Bakanı Taner Yıldız “Mart ve nisan ayındaki yağmurlar az oldu. Barajlarımızda üretilecek elektriğimizin azalacağını söylemek durumundayım. İran, Gürcistan ve Bulgaristan’dan yaz döneminde elektrik ithal edebiliriz” dedi.

 

Kaynak : Sabah
Bu haber kamu yararına paylaşılmıştır.

2014-04-27T22:17:02+00:00Nisan 27th, 2014|Cevre Haberleri|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar