‘GAP Bölgesi Dünyanın Gıda ve Enerji Üssü Olacak’

Anasayfa://‘GAP Bölgesi Dünyanın Gıda ve Enerji Üssü Olacak’

‘GAP Bölgesi Dünyanın Gıda ve Enerji Üssü Olacak’

Güneydoğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Sadrettin Karahocagil, verimli toprakları, yenilenebilir enerji potansiyeli, geniş lojistik olanakları ile 9 kenti kapsayan GAP Bölgesi’nin gelecekte dünyanın gıda ve enerji üssü olacağını ifade etti.

Adıyaman, Batman, Diyarbakır, Gaziantep, Kilis, Mardin, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak olmak üzere 9 ili kapsayan GAP illerinin alan ve nüfus büyüklüğü açısından Türkiye’nin yüzde 10’unu oluşturduğunu belirten Karahocagil, “Bölgede verimli topraklar nedeniyle ürün verimi ve çeşitliliği arttı.Yenilenebilir enerji kaynakları açısından da bölgemiz çok zengin. Yatırımcılar şimdiden gelip bölgede yer edinmeliler. Yarın çok geç kalabilirler” diye konuştu.

Bölgenin, enerjinin birçok alanında önemli bir potansiyele sahip olduğunu belirten Karahocagil, “Petrokimya sektöründe önemli imkanlar sunuyor bölgemiz. Türkiye’de bu alanda üretim Adıyaman ve Batman bölgemizde yapılabiliyor. Biyokütle enerji alanında da bölgemizde yatırımcıların ilgisini çekecek bir potansiyel var. Bölgede ciddi bir bitkisel bir atık var. Güneş, hidroelektrik, rüzgar, termal, kömür gibi yenilenebilir enerji alanlarında bölge Türkiye’de çok önemli bir konumda. Her yıl ülke genelinde üretilen hidroelektrik enerjinin yaklaşık yarısı GAP’tan sağlanmaktadır” dedi.

Kaynak:Dünya

Bu haber kamu yararına paylaşılmıştır.

2017-03-01T08:58:50+00:00Mart 1st, 2017|Cevre Haberleri|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar