Fas’ta 600 Cami ‘Yeşil Enerji’ ile Buluşacak

Anasayfa://Fas’ta 600 Cami ‘Yeşil Enerji’ ile Buluşacak

Fas’ta 600 Cami ‘Yeşil Enerji’ ile Buluşacak

Fas, 2019 yılının Mart ayına kadar ülkedeki 600 camin elektrik ve sıcak su ihtiyacını yeşil enerji kaynaklarıyla sağlaması için çalışmalara başladı. Böylelikle 600 camii, kendi elektriğini ve sıcak suyunu üretebilecek.

Fas İslam Bakanlığı’nın projeleriyle yıl sonuna kadar ülkedeki 100 camiye LED aydınlatma sistemi, solar termal ısıtıcılar ve fotovoltaik (ışığı elektriğe çeviren) sistemler kurulacak.

Projenin, kamu binalarının ve evlerin de yeşil enerjiyle ihtiyaçlarının karşılanabileceğinin gösterilmesi açısında önemli olduğuna dikkat çekiliyor.

Üstelik bu yatırımlar, Fas’ın ilk yeşil enerji yatırımı değil. Doğa dostu projeleriyle bölgenin liderlerinden biri olan ülke, 2016’nın başında Sahra Çölü’ne yerleştirilen devasa güneş panellerinin de açılışını yapmıştı.

Kasım ayında COP22 İklim Zirvesi’ne ev sahipliği yapacak olan Marakeş’te Paris İklim Anlaşması’nın uygulanması için yapılan hazırlıklar da tartışılacak.

Fas Çevre Bakanı Hakima el-Haite, Müslüman ülkelerin geleneklerine dönmesinin çok önemli olduğunu söylerken, toprakla kıyaslandığında insanın çok ufak bir değeri olduğunu hatırlatıyor. El-Haite, insanoğlunun geleceği için dünyadaki kaynakları korumak zorunda olduğumuzu belirtiyor.

Kaynak: ntv.com.tr

Bu haber kamu yararına paylaşılmıştır.

2016-09-26T09:02:39+00:00Eylül 26th, 2016|Cevre Haberleri|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar