Everest’in Zirvesinde Çöp Seferberliği

Anasayfa://Everest’in Zirvesinde Çöp Seferberliği

Everest’in Zirvesinde Çöp Seferberliği

Dünyanın en yüksek dağı Everest’i dağcılar temizleyecek. Fransa merkezli haber ajansı AFP’ye konuşan Nepalli bir yetkili, dağcılara zirveden inerken yanlarında 8 kilo çöp taşıma zorunluluğu getirileceğini açıkladı.

Turizm Bakanlığı’nda görev yapan Madhusudan Burlakoti, “Hükümet dağın temizlenmesi için Everest’ten inenlere yanlarında 8 kilo çöp taşıma zorunluluğu getirmeye karar verdi. Dağcıların kendi çöpleri dışında dağda gördükleri 8 kilo ağırlığındaki çöpü getirmeleri gerekecek. Uygulama önümüzdeki nisan ayında başlayacak” dedi. Burlakoti bu kurala uymayan dağcılara da ceza verileceğini açıkladı. Ancak cezanın içeriğine ilişkin herhangi bir bilgi vermedi.

En fazla çadır ve ip bırakıyorlar

Nepalli yetkili dağda en fazla bırakılan çöplerin çadır, ip, bardak ve bira kutuları olduğunu söyledi. Her yıl düzenli olarak dağı temizlemek için tur düzenleyen ‘Asian Trekking’ adlı firma ise 2008’den bu yana Everest’ten 15 ton çöp taşıdıklarını açıkladı. Firma, dağda hayatını kaybeden altı dağcının cesetlerini de indirdi. Geçtiğimiz haftalarda da Everest’e tırmanış ücretinin azaltılacağı açıklanmıştı.

Nepalli yetkili Madhusudan Burlakoti, Everest’e tırmanış yapmak isteyenlerden gelecek yıldan itibaren 11 bin dolar alınacağını söylemişti. Mevcut uygulama çerçevesinde Everest’e tırmanmak isteyenler 25 bin dolar ödüyor.

 

Kaynak : Milliyet
Bu haber kamu yararı amaçlı yayınlanmıştır.

2014-03-11T10:04:36+00:00Mart 11th, 2014|Cevre Haberleri|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar