Erozyonla Mücadele Haftası

Anasayfa://Erozyonla Mücadele Haftası

Erozyonla Mücadele Haftası

Ülke topraklarımızın %80’inden fazlası erozyon tehdidi altında. Her saniye 16 ton, her yıl 500 milyon ton verimli tarım toprağımızı erozyonla kaybediyoruz.

Her sene olduğu gibi bu sene de 17 – 23 Kasım 2014 tarihleri arasında  ‘Erozyonla Mücadele Haftası’ olarak ülkemizde kutlanmaktadır.

“Dünya İzleme Enstitüsü’nün öngörülerine göre, anakaralar her yıl 24 milyar ton verimli toprak kaybetmektedir. Dakikada 10 hektar alan arazi bozunumuna uğramaktadır. Toprak bozunumuna etki eden ana etmenlerin başında su ve rüzgar erozyonu gelmektedir. Gıda ve Tarım Örgütü verilerine göre dünyadaki orman varlığı her yıl ortalama 13 milyon hektar alan azalmaktadır. Türkiye‘de ise toplam kara yüzeyinin yüzde 86’sı erozyonla karşı karşıyadır. Tarım arazilerinin dörtte üçünde erozyon yaşanmaktadır. Son 20 yılda yeterli olmayan tarım arazisinin miktarı 4 milyon hektar yani toplam buğday ekim alanının yarısı kadar azalmıştır. Yalnızca 2010-2011 arasında arazi miktarı 1 milyon hektar azalmıştır.

Sadece tarım arazilerimizdeki toprak kaybı yıllık 500 milyon ton. Erozyonla her yıl kaybedilen toprakta 600 bin ton buğday ya da 1,4 milyon ton mısır yetiştirilebilir. Yılda 1,4 milyar ton toprak, su ve rüzgarın etkisiyle taşınıyor, sadece tarım arazilerimizdeki toprak kaybı yıllık 500 milyon tona ulaşıyor.

Erozyon; çok uzun sürede oluşan, üretimi mümkün olmayan, değerli ve yaşam için gerekli toprakları yok eden, çağın en büyük sorunlarından biri haline gelmiştir. Üretimi yapılamayan, kıt bir kaynak olan toprağın 1 santimetrelik tabakasının oluşabilmesi için 100 ila 1000 yıl geçmesi gerektiğini ancak çok kısa zamanda bozulup, tahrip olduğunu biliyoruz. Erozyona karşı en önemli tedbirin ağaçlandırma çalışmaları olduğunu da biliyoruz.

Bu kapsamda; ÇEKUD (Çevre Kuruluşları Dayanışma Derneği) olarak yurt genelinde, sadece 2014 yılı içerisinde Erozyonla Mücadeleye katkı sağlamak ve daha yeşil bir dünyaya ulaşmak adına 187.615 adet fidan dikimi gerçekleştirdik.

 

Bu vesileyle, Erozyonla Mücadele Haftasında tüm vatandaşlarımızı ÇEKUD ‘ün bu yılki ” Bir Fidan Bin Hayat “ Ağaçlandırma Kampanyasına davet ediyoruz.

ÇEKUD Yönetim Kurulu

 

http://www.cekud.org.tr/index.php/bir-fidan-bin-hayat-agaclandirma-kampanyasi/

 

2014-11-18T11:54:59+00:00Kasım 18th, 2014|ÇEKUD’den Haber Var|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar