Ereğli’de % 40 Su Tasarrufu

Anasayfa://Ereğli’de % 40 Su Tasarrufu

Ereğli’de % 40 Su Tasarrufu

“İvriz Sağ Sahil Kapalı Sulama Sistemi” projesi ile su tasarrufu sağlanacak.

Konya ili Ereğli ilçesi tarımı için önemli bir yatırım olan ‘İvriz Sağ Sahil Kapalı Sulama Sistemi Projesi’ için 9 Şubat Pazartesi günü imzalar atıldı.

Proje kapsamında; 33 km ana boru hattı, 671 km borulu sulama şebekesi hattı,   15.5 km ara ve uç tahliye yapıları planlanıyor. Projede YAS tesisi olarak ise 80 adet kuyu, 6.75 km ana boru hattı, 38.2 km borulu sulama şebekesi, 14.6 km tahliye kanalı, 705 km işletme ve bakım yolu yer alacak.

30 yıldır işletmede olan sulama sahasının yenilenmesi amacıyla hazırlanan ‘Kapalı Sulama Sistemi Projesi’, bir tarım şehri olan Ereğli’nin tarihinde en önemli projelerden biri olarak değerlendiriliyor. Bölge tarımına yepyeni bir soluk kazandıracak proje muhtevasında, daha modern ve maksimum verim hedefleyen yağmurlama ve damlama sulama sistemleri bulunuyor.

Ereğli Belediyesi Kültür Merkezinde DSİ 4. (Konya) Bölge Müdürlüğü ile sulama birlikleri arasında gerçekleştirilen imza törenine Konya Milletvekili Cem Zorlu, DSİ İşletme ve Bakım Daire Başkanı Bayram Tiryaki, Daire Başkan Yardımcısı Seyit Aksu, Bölge Müdürü Mustafa Uzun, Bölge Müdür Yardımcısı M. Muhittin Özyalvaç, Ereğli Kaymakamı Şakir Erden, Halkapınar Kaymakamı Mehmet Kocabey, Ereğli Belediye Başkanı Özkan Özgüven, Ereğli İvriz Sağ Sahil Sulama Birliği Başkanı Tan Çelik, Bölge Müdürlüğü ilgili personeli, sulama birliği temsilcileri, oda başkanları, muhtarlar ve çok sayıda davetli katıldı.

 

Kaynak : DSİ Haber
Bu haber kamu yararına paylaşılmıştır.

2015-02-17T13:17:47+00:00Şubat 17th, 2015|Cevre Haberleri|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar