Enerji Verimliliği Derneğinden Önemli Uyarılar

Anasayfa://Enerji Verimliliği Derneğinden Önemli Uyarılar

Enerji Verimliliği Derneğinden Önemli Uyarılar

Enerji Verimliliği Derneği’nin Gebze’de bulunan Kocaeli Şubesi’nde düzenlenen toplantıda yapılan konuşmalarda, devletin enerji için her yıl 5 milyar dolarlık yatırım yapması gerektiği belirtilirken, mevcut enerjinin de doğru kullanılması gerektiğini hatırlatıldı. Derneğin geçen yıl 21 ilde 34 bin kadına ulaşarak enerji tasarrufu konusunda bilgilendirildiği, yüzde 90 başarı sağlanan bu görüşmeler sayesinde de yaklaşık 4 milyar liralık enerji tasarrufu sağlandığı belirtildi.

Enerjinin etkin ve verimli kullanılması için farkındalık oluşturmak ve verimliliği arttırmak amacıyla 2008 yılında kurulan Enerji Verimliliği Derneğinin Kocaeli Şubesinde, buna dikkat çekmek için sık sık etkinlikler düzenleniyor. Geçtiğimiz aylarda yine Gebzede Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner yıldız ile enerji sektörü temsilcilerinin de katılımıyla büyük çaplı bir etkinlik düzenleyen dernek, bugün düzenlediği toplantıda da mesajlar verdi.

Dünyada 900 milyon insanın açlık sınırında yaşadığı, 1.5 milyar insanın suya ulaşmakta zorlandığına dikkat çekilen toplantıda,  bu nedenlerle enerjiyi ekonomik kullanmanın çok önemli olduğunu belirtildi.

Enerji Verimliliği Derneği Kocaeli Şube Başkanı Ali Fuat Eyüboğlu yaptığı konuşmada,  şube olarak Türkiye’de enerjiyi daha verimli ve daha etkin kullanılması amacıyla başlatılan çalışmaları sürdürdüklerini, halka enerji tasarrufu bilincini daha da sürdürülebilir bir hale gelmesi için çaba sarf ettiklerini anlattı.

İhsan Sabri Öksüz de yaptığı konuşmada, enerji veremliliğinin önemini ve verimli kullanılmasını anlatmak amacıyla yurt içinde geçen yıl 21 ilde 34 bin kadınla görüşülüp bilgi aktarıldığını, enerji tasarrufu hakkında yüzde 90’nın üzerinde başarıya ulaştıklarını vurgulayarak şöyle devam etti:

“Bu proje sayesinde aileler yılda 1 çeyrek altın bütçeye katkı sağlamış oldular. Bu Türkiye’de 4 milyar liralık enerji tasarrufu demek. Bu çok önemli bir tasarruf, çünkü enerjinin yüzde 28’ni kendimiz üretiyoruz,  geri kalanını dışarıdan ithal ederek 60 milyar dolar para ödüyoruz. Biz dernek olarak bunun azaltılması yoluna gidiyoruz. Devletin enerji için her yıl 5 milyar dolar yatırım yapması gerekiyor. Çocuklarımıza temiz ve iyi bir çevre bırakmamız için enerjiyi doğru kullanmamız lazım. Dernek olarak bu bilinci yerleştirmeye çalışıyoruz. Okullarda ‘Enerji çocuk Projesi’, ‘Sanayide Enerji verimliliği Projesi’ gibi projeler geliştirdik. Okullarda Enerji verimliliği Kulübü kurularak enerji tasarrufu hakkında çalışmalar yapılacak ayrıca sanayici açısından da önemli bir projesi hazırladık. Enerji tasarrufu yapan firmalar 5. Bölge Teşvik kapsamına alınacak.”

Toplantı derneğe yeni katılanlara rozetlerinin takılmasıyla son buldu.

 

Kaynak : DHA
Bu haber kamu yararına paylaşılmıştır.

2014-04-19T13:06:19+00:00Nisan 19th, 2014|Cevre Haberleri|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar