Enerji Verimliliği Büyük Tasarruf Sağladı

Anasayfa://Enerji Verimliliği Büyük Tasarruf Sağladı

Enerji Verimliliği Büyük Tasarruf Sağladı

 

Uluslararası Enerji Ajansı (UEA) tahminlerine göre, 1970’lerden bu yana 11 ülkede gerçekleştirilen enerji verimliliği iyileştirmeleri sayesinde, 2011 yılına gelindiğinde 1 milyon 333 bin tonluk petrol tüketimi engellendi, 743 milyar dolar tasarruf sağlandı.

Enerji verimliliği iyileştirmelerinin gerçekleştirildiği 11 ülke, Avustralya, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, Hollanda, İsveç, İngiltere ve ABD idi. İyileştirmeler sayesinde yapılan enerji tasarrufu ise, 2011 yılında Avrupa ve Çin dışı Asya ülkelerinin toplam enerji tüketiminden daha fazla oldu.

Amerikan Enerji-Verimli Ekonomi Konseyi verilerine göre, elektrik tüketimini 1 kilovat/saat oranında azaltmanın maliyeti 2.8 dolar. Aynı miktarda elektriği üretmenin maliyeti ise bu oranın iki ya da üç katına denk geliyor. Dolayısıyla düşük karbonlu bir geleceği inşa ederken, enerji verimliliği vazgeçilmez bir önem teşkil edecek.

 

Verimli ulaşım

Enerji verimliliği konusu sadece binalarda ve aydınlatma sistemlerinde değil, aynı zamanda ulaşım sektöründe de çok fazla gündeme gelmeye başladı.

Uluslararası Enerji Ajansı tahminlerine göre, 2020 yılında dünya genelinde yakıt harcamaları yılda 40 milyar dolar gerileyerek, 189 milyar dolara inecek. Tabi ki bunun için enerji verimliliği uygulamalarının ulaşım sektörüne doğru bir şekilde entegre edilmesi gerekiyor.

Bu konuda önemli bir girişim geçtiğimiz ay İngiltere’de gündeme geldi ve sürücüsüz araçlar test edildi. Bu araçların çok sayıda kullanılması ile hem trafik sıkışıklığının önlenmesi hem de karbon emisyonlarının azaltılması hedefleniyor.

 

 

Kaynak: Dünya

Bu haber kamu yararına paylaşılmıştır.     

 

 

2015-03-16T09:09:39+00:00Mart 16th, 2015|Cevre Haberleri|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar