Endüstriyel Odun Üretimi 2 Kattan Fazla Arttı

Anasayfa://Endüstriyel Odun Üretimi 2 Kattan Fazla Arttı

Endüstriyel Odun Üretimi 2 Kattan Fazla Arttı

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü tarafından uygulanan politikalar sayesinde endüstriyel odun üretimi 2 kat arttı. Türkiye mobilya sektörünün hammaddesi olan lif levha üretiminde Avrupa 1’inciliğine, yonga levha üretiminde ise Avrupa 3’üncülüğüne yükseldi.

Orman varlığını artıran nadir ülkelerden olan ve günümüz itibariyle 22,3 milyon hektar orman alanına sahip Türkiye’nin 1,6 milyar m3 odun serveti bulunuyor. Sahip olduğu orman varlığını koruyan ve verimliliğini artıran Orman ve Su İşleri Bakanlığı son 13 yılda 7 milyon m3 olan endüstriyel odun miktarını 2 kattan fazla artırarak 16 milyon m3’ün üzerine çıkardı.

Türkiye,  Mobilya Sektörü Levha Üretiminde Avrupa’da İlk 3’e Girdi

Yaklaşık yüzde 85’i mobilya sektöründe kullanılan lif ve yonga diye tabir edilen, sunta ve mdf gibi ürünlerin üretiminde son yıllarda yükselişe geçen Türkiye, lif levha üretiminde Avrupa 1’inciliğine, yonga levha üretiminde ise Almanya ve Polonya’nın ardından Avrupa 3’üncülüğüne yükseldi. Ülkemizde üretilen lif ve yonga levhaların yüzde 85’inin mobilya sektöründe kullanılması sektörün dışa bağımlılığını da azalttı.

Üretim Kapasitesi 11,5 Milyon Metreküpe, Üretim ise 8,4 Milyon Metreküpe Yükseldi

Türkiye, 2015 yılı itibarıyla lif levhada 4,1 milyon metreküp, yonga levhada ise 4,3 milyon metreküp üretim gerçekleştirdi. Toplam 8,4 milyon metreküp üretim gerçekleştiren Türkiye son yıllarda yapılan yeni yatırım ve kurulan fabrikalarla bu üretimi yüzde 15-20 civarında arttırdı.

Lif ve yonga levha üretiminde 2015 yılı itibarıyla toplam                8,4 milyon metreküp üretim gerçekleştiren Türkiye bu sektördeki üretim kapasitesini ise son 13 yılda göstermiş olduğu gelişmelere paralel olarak 11,5 milyon metreküpe çıkardı.

Levha Sanayisinin Kullandığı Hammaddenin Yüzde 68’i Devlet Ormanlarından

Lif ve yonga levha sanayisinin hammaddesi olan odun üretiminde de büyük bir gelişme gösteren Türkiye, 2002 yılında 1,8 milyon m3 olan bu üretimini günümüzde yaklaşık 6 milyon m3’e yükseltti. Lif ve yonga levha üreten firmaların yanı sıra kâğıt üreten firmalar ile de protokol yapan Orman ve Su İşleri Bakanlığı sektörlere hammadde garantisi vererek ithalatı asgariye indirmeye çalışıyor. Bu çalışmalar neticesinde 2015 yılı itibarıyla levha sanayisinin kullandığı hammaddenin yüzde 68’i devlet ormanlarından karşılandı.

Yıllık 2,6 Milyar Lira Gelir

Lif ve yonga levha yapmak için gereken odunların daha ziyade genç ormanlardan karşılandığını belirten Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu da “Bu bakımdan rehabilitasyon ve genç meşçere bakımlarının levha üretimi bakımından önemi açık bir şekilde görülüyor. Bu önemin farkında olarak, mobilya sektörünün hammadde ihtiyacının karşılanması, dışa bağımlılığının azaltılması ve özel sektörün fahiş fiyat uygulamasının önüne geçilmesi açısından bu çalışmaları titizlikle yürütüyoruz. Yürütülen faaliyetlerle hem ormanların kaliteli olmasını sağlayan hem de ekonomik kazanç elde eden Bakanlığımız, orman ürünleri satışından 2015 yılında yaklaşık 2,6 milyar TL gelir sağladı” diye konuştu.

Ormandan Alınan Ormana Kazandırılıyor

Elde edilen bu gelirlerin yine orman alanlarını artırmak için kullanıldığını ifade eden Prof. Dr. Veysel Eroğlu, bu gelirlerin bakım ve rehabilitasyon çalışmalarında kullanıldığını ve ormandan alınanın ormana kazandırıldığını vurguladı.

Ülkemizdeki mobilya sektörünün hammadde ihtiyacının önemli bir bölümünün Orman Genel Müdürlüğü tarafından karşılanması ile ithalatın önüne geçilmeye çalışıldığının altını çizen Prof. Dr. Eroğlu “Diğer yandan ihraç edilen odun ürünleri ile milli ekonomiye de katkı sağlıyoruz. Yapmış olduğumuz hammadde üretimi ile mobilyaların daha düşük fiyatlara imal edilmesini ve vatandaşların da ürünleri daha düşük fiyatlara almasını da sağlıyoruz” dedi.

 

Bu haber kamu yararına paylaşılmıştır.

 

2016-03-18T08:58:58+00:00Mart 18th, 2016|Cevre Haberleri|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar