En İyi Beşinci Hidrojen Otomobili İstanbul’dan  

Anasayfa://En İyi Beşinci Hidrojen Otomobili İstanbul’dan  

En İyi Beşinci Hidrojen Otomobili İstanbul’dan  

Dünyanın enerji tasarruflu araçların tasarımı ve üretimini desteklemek amacıyla düzenlenen maraton etkinliğinin 31’incisi bu yıl kez ilk kez İngiltere’nin başkenti Londra’da gerçekleştirildi.

Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 29 Avrupa ülkesinden 200’ün üzerinde takımın katıldığı etkinlikte,16-25 yaş arasındaki lise ve üniversite öğrencisi gençler, kendi tasarladıkları ve ürettikleri araçlarla en az enerjiyle en uzun mesafeyi kat etmek üzere yarıştılar.

Türkiye’den yoğun katılım

Yaklaşık 309 bin ziyaretçinin takip ettiği 30 Haziran-3 Temmuz tarihleri arasındaki yarışmalarda Türkiye’yi, İstanbul, Ankara, Adana, Trabzon, Kayseri, Eskişehir ve Kırıkkale’deki üniversite ve liselerden 165 öğrenci temsil etti. Türkiye, 16 takımdaki 165 öğrenci ile en yoğun katılım gösteren ülkeler arasında yer aldı.

1 litre yakıtla Londra’dan Edirne’ye

Yarışmanın en iyi sonucuna imza atan Fransız Microjoule-La Joliverie takımı, 2606 km/lt’lik performansıyla birinci oldu. 1 litre yakıtla Londra’dan Edirne’ye kadar gidebilen bu araç, maratonda Avrupa’nın bu yılki en verimli aracı oldu.

Türk takımlarının başarısı

Türk öğrencilerin geliştirip ürettiği araçlar, kendi kategorilerinde Avrupa’nın en verimli araçları arasına girmeyi başardı. İstanbul Üniversitesi HIDROIST takımı, hidrojenle çalışan şehir konsepti araçlarıyla Avrupa 5’incisi oldu. Eskişehir Üniversitesi Hidroana takımı, hidrojenle çalışan prototip araçlarıyla Avrupa 7’nciliğini aldı. Bu yıl ilk kez katılım gösteren Orta Doğu Teknik Üniversitesi METU-CET takımı da elektrikle çalışan prototip araçlarıyla 24’üncü oldu. İstanbul Teknik Üniversitesi Facilis takımı benzinle çalışan prototip araçlarıyla 27. sırada yarışmayı bitirmeyi başardı.

Kaynak: Dünya

Bu haber kamu yararına paylaşılmıştır.

2016-07-12T10:55:21+00:00Temmuz 12th, 2016|Cevre Haberleri|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar