Elmalı Şehir Ormanı’nın İsmini Vatandaş Belirleyecek…

Anasayfa://Elmalı Şehir Ormanı’nın İsmini Vatandaş Belirleyecek…

Elmalı Şehir Ormanı’nın İsmini Vatandaş Belirleyecek…

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü (OGM), ülkemizde başka bir örneği bulunmayan ve yüzölçümü ile Central Park’tan bile daha büyük olacak Elmalı Şehir Ormanı’nın ismi için halk oylaması başlattı.

Central Park’ın 2 Katından Daha Büyük

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nu talimatlarıyla İstanbul’da kurulan Elmalı Şehir Ormanı, 8 bin 780 dekar yüzölçümü ile Central Park’ın 2 katından daha fazla bir büyüklüğe sahip olacak. Asya (Elmalı) Şehir Ormanı, Elmalı Gölü çevresindeki alan üzerine kuruluyor. Proje ile meşe, kızılçam, sahil çamı ve fıstıkçamı ağırlıklı olan mevcut orman dokusu geliştirilip zenginleştirilerek peyzaj değeri yükseltilecek.

Dünyanın sayılı parkları arasında bulunan New York-Central Park, S. Francisco-Golden Gate Park, Viyana-Wiener Prater, Paris-Bois de Boulogne Parklarından daha büyük bir alana kurulacak Elmalı Şehir Ormanı dünyanın en büyük şehir ormanlarından biri olacak.

Proje ile İnsanlar Modern Şehir Hayatının Yoğun Stresinden Arındırılacak

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından yürütülen proje ile insanların modern şehir hayatının yoğun stresinden arındırılması, çevre bilincinin ve tabiat sevgisinin canlandırılması hedefleniyor.

Mesire Yerleri Çiçek İsimlerinden Oluşuyor

Şehir ormanının kapladığı alanın bir bölümü mesire alanı olarak vatandaşların kullanımına uygun hale getirilecek. Şehir ormanına yedi kapıdan girilecek oradan da her biri çiçek isimlerinden oluşan yedi mesire alanına ulaşılacak. Parkın ortada kalan büyük alan ise yaban hayatı için düzenlenecek.

Parkın İsmini Halk Oylaması Belirleyecek

Orman ve Su İşleri Bakanlığı yürüttüğü bu projenin ismini ise vatandaşlara sorarak belirleyecek. Hazırlanan halk oylamasına vatandaşlar http://www.ormansu.gov.tr,  http://www.ogm.gov.tr , http://www.milliparklar.gov.tr , http://www.mgm.gov.tr  http://www.cem.gov.tr , internet adreslerinden katılabilecekler.

Şehir ormanı açılışının ise, bu yıl 21 Mart’ta kutlanacak Dünya Ormancılık Günü’nde yapılması planlanıyor.

 

Kaynak: Orman ve Su İşleri Bakanlığı
Bu haber kamu yararına paylaşılmıştır.

2015-01-26T12:18:09+00:00Ocak 26th, 2015|Cevre Haberleri|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar