Elektriğe ‘Dünyanın’ Yatırımı Yapılacak

Anasayfa://Elektriğe ‘Dünyanın’ Yatırımı Yapılacak

Elektriğe ‘Dünyanın’ Yatırımı Yapılacak

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) 2014 Dünya Enerji Görünümü Raporundan derlenen bilgilere göre, küresel elektrik talebi 2040a kadar her yıl yüzde 2.1 artacak. Elektrik, petrol ve doğalgaz gibi enerji çeşitleri içinde talebi en fazla artan kaynak olarak yerini koruyacak.

Raporda yer alan yeni politika senaryolarına göre, dünya genelinde 2040 yılına kadar elektrik sektörüne yapılacak yatırım 20.8 trilyon doları bulacak. Elektrik sektöründe en fazla yatırım ise yenilenebilir enerji alanında gerçekleşecek.

Bu dönemde, rüzgar, hidroelektrik, güneş gibi “yeşil enerji” kaynaklarına yapılacak yatırım miktarı toplamda 7.8 trilyon doları bulacak. Yenilenebilir kaynaklar içinde en fazla yatırım ise rüzgar enerjisi alanında gerçekleşecek.

Çin yılda 140 milyar $ yatırım yapacak

Söz konusu dönemde yatırım harcamalarının yaklaşık yüzde 60’ı yeni santral inşası ve mevcut santrallerin iyileştirilmesi için kullanılacak. Ayrıca iletim ve dağıtım altyapısının güçlendirilmesi ve yaygınlaştırılması için 8.7 trilyon dolarlık yatırım gerçekleştirilecek.

Bu dönemde Çin, elektrik yatırımlarında ilk sırada yer alacak. Çin, elektrik yatırımları için yıllık 160 milyar dolar harcayacak.

 

Kaynak : Millî Gazete
Bu haber kamu yararına paylaşılmıştır.

2014-12-05T11:28:43+00:00Aralık 5th, 2014|Cevre Haberleri|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar