Ekilmeyen Tarla Olmayacak

Anasayfa://Ekilmeyen Tarla Olmayacak

Ekilmeyen Tarla Olmayacak

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, tarım alanlarıyla ilgili yasal düzenleme yapacaklarını ifade ederek, “Diyelim ki tapulu bir yeriniz var belirli bir ölçeğin üzerinde. Ama ekmiyorsunuz. İhtilaf, miras tartışmalarından dolayı. Veya başka nedenlerden dolayı araziyi atıl hale getirmişsiniz. Bu öncelikli 79 milyonun malıdır, kamu menfaati için bu arazinin tapusu sizde. Eğer buradan üretim elde edilmeyecekse o zaman 79 milyonun hukukuyla oynanmış oluyor. Biz kamu adına burasını ekmiyorsanız, sizin adınıza ekerek, kira bedelini bankada hesabınıza yatıracağız” ifadelerini kullandı.

Bu arazilerin ekilecek olan vatandaşlara verileceğini kaydeden Çelik, “Araziyi ekmiyorum diye bir şey olmayacak. Mülkiyet hakkına dokunmuyoruz ama asli görevi üretimdir. Hangi ürünlerin nerede ekileceğini belirledik” dedi.

Bakan Çelik ayrıca, “Su kısıtı olan bir yere mısır ekilmez. 45 yerde su kısıtı var örneğin. Buraya mısır değil, alternatif ürünler ekilecek. Diyelim ki adam ısrarla mısır ekmeye çalışıyor. TMO olarak alım yapmayacağız” bilgisini de paylaştı.

Rusya’nın “Bizden et ve canlı hayvan alın” talebinde bulunduğunu belirten Çelik, sağlık ve denetim testlerinde sorun çıkmaması halinde Türkiye’nin Rusya’dan et ithal edebileceğini vurguladı.

Kaynak: Akşam

Bu haber kamu yararına paylaşılmıştır.

2016-10-05T10:17:32+00:00Ekim 5th, 2016|Cevre Haberleri|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar