Diyabet, Ciddi Bir Sorun

Anasayfa://Diyabet, Ciddi Bir Sorun

Diyabet, Ciddi Bir Sorun

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, diyabetin bir salgın gibi çok önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu belirterek, “Bunu çözebilmenin veya azaltabilmenin birinci aşaması bireyin bu anlamdaki bilincini yükseltmektir” dedi.

Mehmet Müezzinoğlu, Sağlık Bakanlığı’nın öncülüğünde, Sanofi’nin koşulsuz desteği ile gerçekleştirilen Diyabet Destek Programı’nın tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, Dünya Sağlık Örgütü’nün rakamlarına bakıldığında yaklaşık 400 milyona yakın diyabetli hasta olduğuna işaret ederek, bunun 2035’te 600 milyonlu rakamlara ulaşacağının tahmin edildiğini kaydetti.

“Diyabetin erken teşhisinde önemli sorumluluklarımız var” diyen Müezzinoğlu, kronik hastalık yükünü her geçen gün artıran üç temel sorunu her bireye ezberletmeleri gerektiğini dile getirerek, toplumun önündeki her dinamiğin bu konudaki duyarlılığını artırmanın önemini vurguladı.
Birinci olarak tütün ve alkol gibi kötü alışkanlıklardan uzak durabilme bilincini, kültürünü yükseltmeleri gerektiğini anlatan Mehmet Müezzinoğlu, ikinci temel etkenin sağlıklı beslenme olduğunu vurguladı. Üçüncüsünün ise hareketli yaşam olduğunu belirten Bakan Müezzinoğlu, kilosunu yüzde 10 oranında azaltan bir bireyde diyabet riskinin de yüzde 56 azaldığını ifade ederek, “Bu basamağı ne kadar güçlü sahiplenebilirsek Türkiye’nin dünyaya sağlıktaki başarılarını da o kadar güçlü sunma imkanımız olacak” diye konuştu.

Kaynak: Dünya

Bu haber kamu yararına paylaşılmıştır.

 

2015-11-25T09:23:39+00:00Kasım 25th, 2015|Cevre Haberleri|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar