‘Dirençli Bakteriler 700 Bin Kişiyi Öldürüyor’

Anasayfa://‘Dirençli Bakteriler 700 Bin Kişiyi Öldürüyor’

‘Dirençli Bakteriler 700 Bin Kişiyi Öldürüyor’

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın, Türkiye’nin antibiyotik kullanımında Avrupa birincisi olduğunu söyledi.

Yalçın, antibiyotik direncinin günümüzde önemli bir sorun olmaya devam ettiğini söylerken, dirençli bakteriler nedeniyle dünyada yılda 700 bin kişinin öldüğünü, 2050 yılında bu rakamın 15 milyonu aşacağının tahmin edildiğini söyledi.

Antibiyotik kullanımının ülkemiz için önemine değinen Yalçın, antibiyotik kullanımında yüzde 44-45 düzeyi ile Avrupa’da ilk sırada yer aldığımızı açıkladı. Yalçın, şöyle devam etti: “AB’deki bu birinciliğimiz bizim için büyük bir sorun. Sağlık Bakanlığı’nın uygulamaya koyduğu sistemle antibiyotikler ülkemizde artık reçetesiz satılmıyor. Bu bizim için önemli bir aşama. Buna karşın toplumun antibiyotik kullanımı konusunda hekimi zorlaması, viral enfeksiyonlarda antibiyotik kullanmak istemesi başlangıçta sözünü ettiğimiz dirençli sorunlarda ciddi bir paydaya yol açıyor.”

Kaynak:Milliyet

Bu haber kamu yararına paylaşılmıştır.

2017-12-11T09:26:58+00:00Aralık 11th, 2017|Cevre Haberleri|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar