Çöpe Atılacak Gıda İçin Kampanya Yapılıyor

Anasayfa://Çöpe Atılacak Gıda İçin Kampanya Yapılıyor

Çöpe Atılacak Gıda İçin Kampanya Yapılıyor

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, “gıda kampanyalarında hilelerin” her geçen gün artarak devam ettiğini söyleyerek, tüketicileri dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Market ve mağazalarda her gün farklı ürünlerde “cazip kampanyalar”ın olduğunu ifade eden Şahin, tüketicilerin bu şekilde kandırıldığını, bunun da sürekli çoğaldığını belirtti. Şahin, bir gün önce 20 liraya satılan bir ürünün, sonraki gün birden 10 liraya düştüğünü dile getirerek, “Ürünler, ‘İki al bir öde’ ya da ‘Bir kilogram fiyatına 2 kilogram al’ şeklinde cazip gösterilerek tüketici daha çok tüketime yönlendiriliyor. ‘Acaba benim 2 kilogram almaya ihtiyacım var mı?’ diye düşünmüyor” diye konuştu.

7 gün önceden satışı durmalı

İnsanların, ihtiyacı olmayan ürünleri sadece fiyatından dolayı almalarının ise bilinçsiz tüketim olduğunu vurgulayan Şahin, “Gıda olduğu için nihayetinde bir son kullanma tarihi olacak ve biz onu tüketemeden çöpe atmak zorunda kalacağız. Kaldı ki gıdalarda yapılan bu tür kampanyalar hiç de masum değil. Şöyle ki bu kampanyalar, son kullanma tarihine 1-2 gün kalan ürünlerde yapılıyor. O akşam çöpe atılacak ürün, tüketicilere ‘kampanya’ adı altında satılarak adeta tüketicinin sağlığı ile oynanıyor.

Son kullanma tarihine 7 gün kalan ürünlere bu tür kampanya yasağının getirilmesinden başka çözüm yolu yoktur” dedi.

Kaynak: Milli Gazete

Bu haber kamu yararına paylaşılmıştır.

2016-10-19T09:58:09+00:00Ekim 19th, 2016|Cevre Haberleri|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar