Çinliler Ancak 2030’da Temiz Havaya Kavuşabilir

Anasayfa://Çinliler Ancak 2030’da Temiz Havaya Kavuşabilir

Çinliler Ancak 2030’da Temiz Havaya Kavuşabilir

Çin’in, temiz enerji konusundaki politikalarını sürdürüp planlanan projeleri hayata geçirmesi halinde 13 yıl sonra ülkedeki hava kirliliği sorununun çözülebileceği bildirildi.

Kentlerdeki nüfusun, doğalgaz ve elektrik gibi temiz enerji kaynaklarına yönelip ısınmak için kömür kullanımını azaltması yoluyla PM 2,5 değerinin, metreküp başına ortalama 5 mikrograma kadar düşürülebileceği ifade edilen araştırmada, mevcut çevre düzenlemelerinin, ülkenin sanayi hareketinin başlatıldığı, havanın temiz olduğu 1980’li yıllardaki haline geri dönmesini sağlamak için yeterli olduğu kaydedildi.

Yaklaşık 1 milyar 400 milyonluk nüfusuyla dünyanın en kalabalık ülkesi Çin’de her yıl 1 milyon 600 bin kişi hava kirliliğine bağlı hastalıklardan hayatını kaybediyor. Solunum yoluyla ciğerlere yerleşen havadaki zararlı parçacıklar, kana karışarak solunum yolları enfeksiyonu, kanda pıhtılaşma ve kalp rahatsızlıklarına yol açarken astım ve KOAH gibi hastalıkları olan yaşlılar için de ölümcül sonuçlar doğurabiliyor.

Kaynak: Dünya Bülteni

Bu haber kamu yararına paylaşılmıştır.

 

 

2017-07-24T11:26:13+00:00Temmuz 24th, 2017|Cevre Haberleri|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar