Çiftçiler Gününde Tarım Sektörüne Dair

Anasayfa://Çiftçiler Gününde Tarım Sektörüne Dair

Çiftçiler Gününde Tarım Sektörüne Dair

Tarım alanlarında çalışan 5.4 milyon çiftçinin katkısıyla ülke milli gelirinin yüzde 14’ü ve ihracatın yüzde 15’i tarım sektöründen karşılanıyor. Türkiye ekonomisinin en önemli sektörlerinin başında gelen tarım, oluşturduğu katma değeriyle ekonomiye büyük katkı sağlıyor.

Önümüzdeki 40 yıl içinde dünya nüfusunun 9 milyara ulaşması beklenirken; gıda üretiminin de geçirilen 10 bin yılın toplamından daha fazlasına ihtiyaç duyulacağı öngörülüyor. İstihdamın yaklaşık yüzde 40’ı tarım sektöründe olan ülkemizde, gıda sektörü; 290 milyar liraya yaklaşan cirosu ve 410 binin üzerinde çalışanıyla ülkemizin en büyük üretim sanayisi konumunda.

1.5 milyar aşırı tüketiyor

Dünyada milyonlarca insanın açlıkla mücadele ettiği, küresel ısınmaya bağlı kuraklık, iklim değişiklikleri ve mali kriz göz önüne alındığında çiftçiye olan ihtiyaç her geçen gün artıyor. Bu anlamda üretimden başlayarak tüketicide sona eren süreçte, sağlıklı hammadde temininden enerji kullanımına, kaynak kullanımından atık idaresine, ambalajlamadan dağıtım kanallarına kadar birçok unsurun en verimli haliyle kullanılabilmesi büyük önem kazanıyor.

Dünyada bir yanda açlık sorunu yaşanırken 1.5 milyara yakın insanın da ihtiyacının çok üzerinde gıda tükettiği gerçeği en büyük açmazlardan biri. Birleşmiş Milletler 2015 raporuna göre, dünyada açlık son yıllarda azalmasına rağmen 805 milyon kişi hâlâ yetersiz beslenme problemi yaşıyor. 2015’te 7 milyar 391 milyon olan dünya nüfusunun, 2050 yılında 9 milyar 100 milyon olacağı tahmin ediliyor. Bazı Afrika ülkelerinde 4 kişiden biri kronik açlık çekiyor. Asya’da ise 550 milyona yakın aç insan mevcut.

Doğal afetler de sorun

Dünyada gıda üretimini ise değişen iklim koşullarının getirdiği sel, yağış, don ve buna benzer tabii afetler negatif yönde etkiliyor. Dolayısıyla artan enerji ve yem fiyatlarından dolayı cebindeki parası her geçen gün azalan çiftçi doğal afetlerle de mücadele etmek durumunda kalıyor.

Türkiye gıda açığını kapatabilir

Uzmanlara göre 2023 yılında 150 milyar dolarlık hasılaya, 40 milyar dolarlık ihracata ulaşmak, 85 milyonluk ülke nüfusu, 50 milyon turisti doyurmak mümkün. Rusya, Kafkasya, Ortadoğu, Kuzey Afrika gibi gıda açığı olan ülkelerin gıda açığının önemli bölümünü de Türkiye karşılayabilir. Yeter ki üretici hak ettiği şekilde desteklensin.

Kaynak: Sabah

Bu haber kamu yararına paylaşılmıştır.

 

2016-05-16T13:20:14+00:00Mayıs 16th, 2016|Cevre Haberleri|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar