Çevreciler Meclis’te Nükleer İçin Kapıştı

Anasayfa://Çevreciler Meclis’te Nükleer İçin Kapıştı

Çevreciler Meclis’te Nükleer İçin Kapıştı

Bülent SARIOĞLU/ANKARA

TBMM Çevre Sorunlarını Araştırma Komisyonu’nun dünkü toplantısında ÇEKÜD ile Greenpeace temsilcisi, farklı öneriler getirdi. Greenpace Akdeniz Genel Direktörü Dr. Uygar Özesmi nükleer enerjiden vazgeçilmesini istedi. ÇEKÜD Başkanı Süleyman Yorulmaz ise nükleere yeşil ışık yaktı. DÜNYAYI etkileyen enerji krizi, nükleer santral konusunda çevreci örgütlerin de bölünmesine neden oldu. TBMM Çevre Sorunlarını Araştırma Komisyonu’nun dünkü toplantısında Çevre ve Kültür Kuruluşları Dayanışma Derneği (ÇEKÜD) ile Greenpeace temsilcisi, farklı öneriler getirdi. Greenpace Akdeniz Genel Direktörü Dr. Uygar Özesmi nükleer enerjiden tamamen vazgeçilmesini istedi. Muhafazakár eğilimli gönüllülerin kurduğu ÇEKÜD’ün Başkanı Süleyman Yorulmaz ise nükleere yeşil ışık yakarak, şunları söyledi:

Dışa bağımlılık

“Enerji, Türkiye gibi kalkınmasını sürdürülebilir hale getirmek için sürekli yatırım yapması gereken bir ülke için kritik ve stratejik bir öneme sahiptir. Enerjide yüzde 70’ler seviyesinde olan dışa bağımlılık en aza indirilmeli. Türkiye bir birim mal üretmek için OECD ülkelerinin 2 katı, Japonya’nın 4 katı enerji kullanmaktadır.

Nükleer fırsat

Nükleer santral konusu, toplumu şartlandırmaya yönelik propaganda ve bilgi kirliliği arenasından çıkarılmalıdır. Bilimsel veriler, dünyadaki uygulamalar, tehditler, fırsatlar ve ülke ihtiyaçları, özellikle de halkımızı ileride büyük sıkıntılarla karşı karşıya getirebilecek, enerjide dışa bağımlılık zincirinin kırılmasının gerekliliği gibi önemli hususları hep birlikte dikkate alan bir yaklaşım içerisinde müzakere zemini hazırlanmalıdır. Hürriyet Gazetesi 19 Temmuz 2008

2014-02-08T12:37:16+00:00Şubat 8th, 2014|Basında ÇEKÜD|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar