Çevre Dostu Selçuklu’dan Büyük Tasarruf

Anasayfa://Çevre Dostu Selçuklu’dan Büyük Tasarruf

Çevre Dostu Selçuklu’dan Büyük Tasarruf

Konya’nın merkez Selçuklu İlçe Belediyesi “Daha modern ve temiz Selçuklu” sloganıyla başlattığı yeraltı çöp konteyneri uygulamasını ilçe genelinde yaygınlaştırmaya devam ediyor.

Selçuklu Belediyesi, 2009 yılında deneme çalışmaları başlayan yeni nesil çöp konteyneri uygulamasını ilçenin her noktasına ulaştırmak için gayret gösteriyor. Selçuklu halkının tertemiz bir Selçuklu’da yaşaması için 7 gün 24 saat çalışmalarını sürdüren Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekipleri şu ana kadar 3 bin 176 adet çöp konteynerinin yeraltına montajını tamamlandı. Bu sayı yeni alımlarla birlikte yılsonuna kadar 4 bin 301’e ulaşacak. Böylece Selçuklu’nun yüzde 70’inde yeraltı çöp konteynırının montajı tamamlanmış olacak.

Selçuklu Belediyesi, şu ana kadar Bosna-Hersek, Yazır, Fatih, Işıklar, Nişantaşı, Feritpaşa, Musalla Mahallelerine yeraltı çöp konteynerlerinin montaj çalışmalarını tamamladı. 2014 yılı sonuna kadar yapılacak çalışmalarla birlikte; Binkonutlar, Mehmet Akif, Dumlupınar, Akşemseddin, Cumhuriyet, Akıncılar, Buhara Mahalleleri ile Beyşehir, Şefik Can Caddeleri ile yüksek katlı sitelere yeraltı çöp konteynerlerinin montajı tamamlanmış olacak.

Temizlik hizmetlerine yeni bir çehre kazandıran yer altı çöp konteyneri uygulaması ekonomik kazancın yanı sıra zaman ve personel tasarrufu sağlıyor. Selçuklu Belediyesi, 2014 yılında yapılan ihale ile sisteme 4 milyon TL daha yatırım yaptı. Böylece yeraltı çöp konteyner sistemine şu ana kadar yapılan yatırım 14 milyon 793 bin TL’ye ulaştı. İlçe nüfusu 100 bin kişi, çöp tonajı da 100 ton artmasına rağmen, çöp toplama ve nakli işi yapan 11 adet çöp kamyonu trafikten çekildi. Bununla beraber, 11 adet araç ve 22 adet işçi başka bölümlerde çalışmaya başladı. Yıllık 4 milyon 337 bin TL tasarruf sağlayan sistem ile günde 24 kez çöp alınan bir noktadan günde 1 kez çöp alınıyor. Böylece trafik yoğunluğu da ortadan kalkarken, çevre kirliliğinin de önüne geçiliyor.

 

Kaynak :  İHA
Bu haber kamu yararına paylaşılmıştır.

2014-09-05T10:02:21+00:00Eylül 5th, 2014|Cevre Haberleri|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar