ÇEKÜD’ün Finlandiya’dan Ziyaretçisi Vardı

Anasayfa://ÇEKÜD’ün Finlandiya’dan Ziyaretçisi Vardı

ÇEKÜD’ün Finlandiya’dan Ziyaretçisi Vardı

Finlandiya Åbo Akademi Universitesinde doktora öğrencisi olan Laura Wickström, hazırladığı İslam ve Çevre konulu tezi sebebiyle ÇEKÜD’ü ziyaret etti. İslamla ilgili araştırmalarına on yıl önce İslam Hukuku alanında yaptığı çalışmalarla başlayan Wickström, İslam dininin çevreye verdiği öneme rağmen Müslümanların bu konudaki büyük ihmallerinin tez konusunu seçmekte önemli rol oynadığını belirtti. Mısır, Lübnan, Ürdün gibi İslam ülkelerini ziyaret eden Wickström, ÇEKÜD’ün alanında benzeri olmayan bir dernek olduğunu dile getirdi. İslam’ı referans alarak çevre faaliyeti yapan başka bir sivil toplum kurumu bulamadığını bildiren Wickström, ÇEKÜD’ü tanımaktan dolayı çok mutlu olduğunu söyledi.

SAMSUNG CSC

Wickström, derneğimiz tarafından yapılan ağaçlandırma çalışmalarının yaygın ve etkili olmasının dikkat çekici olduğunu ifade ettikten sonra faaliyet alanlarımızla ilgili sorular yöneltti.

Derneğimizin çevre anlayışının bir ekole ait olup olmadığını merak ettiğini belirten Wickström’e; ÇEKÜD’ün  çevre anlayışının temelinin, Allah’ın Kelamı ve Resulullah’ın hayatı olduğunu, felsefi anlamda zayıflayan bu zihniyetin halkımız arasında yeniden canlanmasına çalıştığımızı belirttik.

Teoride var olan prensiplerin pratiklerinin yeterince görülmediğini, toplumsal hayatta karşılık bulamadığını ifade eden konuğumuza Asr-ı Saadetten ve Osmanlı döneminden çevre-insan ilişkilerine örnekler verdik.

Geçmişte mümkün olan bugün de mümkündür, anlayışından hareketle Resulullah Efendimiz ve arkadaşları ile ecdadımızın başardığını, onların takipçisi olan günümüz nesillerinin de başarabileceğine olan inancımızı dile getirdik. Vizyonumuz ve sorumluluklarımız hakkında yeniden düşünme ve tazelenme imkanını bize veren sayın Laura Wickström’e teşekkür ediyoruz.

Kendisinden aldığımız izlenimlerden, alanında yegane çevre derneği olan ÇEKÜD’ün yakın zamanda başlattığı uluslararası faaliyetlerinin önemini bir kez daha görmüş olduk.

ÇEKÜD ülkemizde yaygın ve etkili faaliyetlerini sürdürürken, kurduğu uluslararası bağlantılarla Dünya Müslümanlarına önemli bir örnek teşkil edecektir.

Röportajı gerçekleştiren ÇEKÜD gönüllüsü Feriha Kamile Özcan’a teşekkür ederiz.

2014-06-23T12:33:56+00:00Haziran 23rd, 2014|ÇEKUD’den Haber Var|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar