ÇEKÜD’ten Hayata Anlam Katan Projeler

Anasayfa:///ÇEKÜD’ten Hayata Anlam Katan Projeler

ÇEKÜD’ten Hayata Anlam Katan Projeler

İnsanoğlu yaptıklarıyla hayata ve dünyaya bir anlam katar. 1999 yılından bugüne kuruluş amacımıza uygun faaliyetlerle gönüllerde yer edindik. Bugün 33 bin olan yarın 333 bin ÇEKÜD gönüllü ordusunun hayata ve dünyaya kattığı anlamlarla gurur duyuyoruz. Daha kat edecek çok yol var. Ama kamu yararına hizmet verme sorumluluğu ve bilinciyle hareket eden bir STK olarak son bir kaç yıldır yaptığımız faaliyetleri de yurdun dört bir yanında yürütebilmek önceliklerimiz arasında.

İşte tam 7 alanda yaptıklarımız ve karşımıza çıkan sevindirici tablo :

Sofrada Sıfır Artık Projeleri

Bu hafta Sakarya’da Sofrada Sıfır Artık Sunu Yarışması ödül töreninde idik. Hem içerik, hem uygulama itibariyle oldukça farklı bir yarışma oldu. 20’si özel toplam 90 liseye yapılan davet sonucu 27 Liseden toplam 48 sunu geldi.  Finale kalan 7 kişinin salonda dinleyicilerin karşısında yaptıkları power point sunular jüri üyeleri tarafından değerlendirildi ve derece alanlar aynı oturumda ilan edildi. Yarışmacı öğrencilerin israfın ekonomik, çevresel ve sosyal zararları,  Asr-ı Saadet’ten günümüze yeme, içme ve sofra düzeni konularında verdikleri mesajlar hepimizi hem şaşırttı hem duygulandırdı.  Emeği geçen herkesi kutluyoruz.

Sofrada Sıfır Artık Kampanyamıza farklı bir destek de Denizli’den geldi. Servergazi Kız Meslek Lisesi Yiyecek bölümündeki çöpe giden atıkların değerlendirilmesi projesi Milli eğitim ve Valilikten onaylandı. Uygulama aşamaları danışman hocalarımızın çektikleri fotoğraf kareleri ile kayıt altına alınan projenin Çevre Haftasında kamuoyu ile paylaşılacağını umuyoruz.

Makale Yarışması

7 Haziran’da Konya Selçuklu’da bir başka yarışmanın ödül töreninde olacağız inş. ‘Çevre ve İslam” konulu Makale Yarışmasını 81 İlde, 708 İmam Hatip Lisesinde okuyan 380 bin öğrenciye  ilan ettik, 44 İlimizden gelen 241 makale değerlendirmeye alındı. Çeküd’ün misyonumuza uygun, yüksek çevre ve ahlak bilincine sahip bir toplum yapısı oluşturmada kendilerinden çok şey beklediğimiz İHL öğrencilerimize çevre konusundaki hassasiyetleri için teşekkür ediyor, gönderdikleri eserler vasıtasıyla verecekleri mesajları öğrenmek için sabırsızlanıyoruz.

Bakana Mektup Yarışması

Çevre Haftasında yapacağımız etkinlikler arasında ‘Bakana Mektup’ konsepti altında yapılan farklı bir yarışmanın ödül töreni daha olacak. Hatay’lı ilk ve orta okul öğrencilerimiz çevre sorunlarını tespit etmek için yarıştılar. Yarışan mektuplar arasından dereceye girenler  Sayın Bakanımız  Erdoğan Bayraktar’ın katılacağını umduğumuz törende ödüllendirilmiş olacak. Gençleri geleceğe hazırlayan öğretmenlere ve onlara destek olan çevre gönüllülerine ne mutlu.

Tohumdan Fidana Kampanyası

En sonuncusu Beykoz’da olmak üzere Muş, Manisa, Alanya, Çanakkale, Karaman…tam 14 ilimizde, 137 okulumuzda, 33.431 öğrenci  fidan yetiştirmek için yarışıyorlar. Minik eller kendi yetiştirdikleri fidanlarla büyüyecek, ne mutlu. Orman yangınlarını, orman katliamlarını önleyecek ‘ormanların gönüllü gözcüleri’ işte böyle yetişecek, ne mutlu. Aman dikkat ! İğne yapraklı türler fazla sudan hoşlanmaz ve çürür. Fidanları ıslak değil, nemli tutmaya çalışalım sevgili gençler.

E-Atık Kampanyası

Denizli’nin başı çektiği bir kısım çevre gönüllüleri de elektronik atık toplama yarışında. Denizli Organize Sanayi Bölgesi’nde (DOSB) bulunan 135 işletmenin elektrik-elektronik atıkları, Denizli İl Özel İdaresi 75. Yıl Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öğrencilerinin gayretleriyle ekonomiye geri kazandırılacak. Proje, Denizli Milli Eğitim Müdürlüğü ÇEKÜD işbirliği ve koordinasyonunda, Honaz İlçe Belediyesi ve DOSB Bölge Müdürlüğü’nün sponsorluğunda yürütülüyor. E-atık projesinin ödül töreni 5 Haziran Dünya çevre günü yapılacak.

Gönüllü Üye Kampanyası

Denizli, Gönüllü Üye Kampanyasında da şimdilik başı çekiyor. Nüfusu göz ardı edersek Denizli’yi İstanbul, Niğde, Hatay, Sakarya, Aksaray, Kütahya…takip ediyor. Gönülsüz davranan temsilcilerimize son bir sesleniş; son iki haftaya girdik, ha gayret.

Akademik Yarışmalar

Akademisyenlerimiz de bilim ve teknikte yarışmaya hazırlanıyorlar. Gaziantep Üniversitesi işbirliği ile 4-6 Ekim’de “Çevre ve Ahlak” konsepti altında, Gümüşhane Üniversitesi işbirliği ile 24-26 Ekim’de “Uluslar arası Katılımlı Çevre Sempozyumu” konsepti altında yapılacak sempozyumların hazırlıkları tamamlanmak üzere.  Amacımız; çevre ve ahlak, çevre ve tüketim, çevre ve ekonomi ile ilgili konulara dikkat çekmek, bilimsel çevrelerin bilgi birikimlerinden faydalanmak,  geçmişten günümüze yansıyan fikirleri tartışmak, yeni ufuklar açmak, yapılabileceklerle ilgili yeni ve farklı önerileri ortaya koyup, bunları kamuoyunun dikkatine sunmak olacak.

Türkiye yarışıyor

Yarışmalar bunlarla sınırlı değil tabii. Bunlar bizim fiilen içinde olduğumuz yakından takip ettiklerimiz. Aslında Türkiye yarışıyor, insanlık alemi kazanıyor, ne mutlu hayırda yarışanlara. Teşekkürler Türkiye; hayırda yarışa katılan öğrenciler, öğretmenler, idareciler, sponsorlar, iş adamları, bürokratlar…ve proje ortağımız STK’lara çok çok teşekkürler.

 

18.05.2013

Süleyman Yorulmaz

ÇEKÜD Yönetim Kurulu Başkanı

2014-02-01T14:02:12+00:00Şubat 1st, 2014|Yazar : Süleyman Yorulmaz|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar