ÇEKUD, TRT Arapça ve TVNET ‘de Anlatıldı

Anasayfa://ÇEKUD, TRT Arapça ve TVNET ‘de Anlatıldı

ÇEKUD, TRT Arapça ve TVNET ‘de Anlatıldı

5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla  düzenlenen programlarda; ÇEKUD Yönetim Kurulu Üyeleri Dr. Hüseyin Budak TRT Arapça’da, Mehmet Dikici TVNET ‘de çevre sorunları ve çözüm önerileri konusunda birer söyleşi gerçekleştirdiler.

Küresel ısınma, iklim değişikliği, kuraklık ve israfın getirdiği açlık tehlikesinden bahseden Dr. Hüseyin Budak, ÇEKUD’un israfa karşı başlattığı “Sofrada Sıfır Artık” projesini anlattı.

Açlık ile baş gösteren değişik hastalıklar olduğu gibi, aşırı beslenme ile olan obezitenin de aynı anda yaşandığı Dünya’nın israfa karşı bir seferberlik başlatmasıyla sorunların çözülebileceğini kaydeden Budak, yaklaşan Ramazan dolayısıyla da insanları sofrada israfa karşı duyarlı olmaya davet etti.

Mehmet Dikici ise çevrecilik duyarlılığının kaynağının İslam inancı olduğunu, düzenledikleri “Çevre ve Ahlak” konulu sempozyumlar ile bunun bilimsel bir temele oturtulduğunu, “Çevre konulu hizmet içi eğitim” düzenleyerek 81 ilde 3200 öğretmene eğitim sertifikası verdiklerini anlattı.

ÇEKUD’un tarihçesinden de bahseden Dikici;”Enerji Verimli Gezici Ev”, “Su Kullanma Bilinci Seminerleri”, “Tohumdan Fidana” gibi projeler hakkında da bilgi verdi.

https://www.youtube.com/watch?v=XVd8-ezgZ50

 

 

2015-06-05T12:33:37+00:00Haziran 5th, 2015|ÇEKUD’den Haber Var|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar