ÇEKUD Sağlıklı Yaşam Yürüyüşleri

Anasayfa://ÇEKUD Sağlıklı Yaşam Yürüyüşleri

ÇEKUD Sağlıklı Yaşam Yürüyüşleri

Çevre Kuruluşları Dayanışma Derneği (ÇEKUD); “SAĞLIKLI YAŞAM, DOĞAYI TEMAŞA VE TEFEKKÜR YÜRÜYÜŞLERİ” projesi kapsamında ilk yürüyüşünü 26 Temmuz Pazar günü İstanbul Polanezköy Tabiat Parkı Yürüyüş Parkuru’nda gerçekleştirdi. Yönetim Kurulu Üyeleri ve ÇEKUD gönüllülerinin eşleri ve çocuklarının da katılımı ile saat 09.00’da başlayan yürüyüş, 5 km uzunluğundaki parkurun tamamlanmasının ardından saat 12.00’da sona erdi. Yürüyüşte Orman Mühendisi Muharrem Bahçeci tarafından parkur boyunca yer alan ağaçlar ve bitkiler hakkında kısa bilgiler verilerek tanıtımları gerçekleştirildi. Projenin sağlıklı yaşam temasına uygun olarak, yürüyüş süresince katılımcılar tarafından su, organik yiyecekler, kuru meyve ve sebze dışında gıda tüketimi yapılmadı.

Program sonunda ÇEKUD Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada;

Bu yürüyüşlerin ilk amacının, inancımızın bir tavsiyesi olarak “hareket ve dinamizm” ilişkisini keşfetmek olduğu, bu yürüyüşler esnasında ise şehir hayatının ve günlük meşguliyetlerin bizi uzaklaştırdığı tabiatı yeniden keşfetmek, bu keşifle birlikte onunla olan bütünlüğümüzün farkına varmak, bir uzvumuz kadar iç içe geçtiğimiz, bedenimiz dışındaki varlıklar hakkında düşünme alıştırmaları yapmak olduğunu belirtildi.  Ayrıca, “Bedenimiz yürüdükçe, hareket halinde oldukça maddi varlığını ve sağlığını koruyabilmektedir. Günlük yaşamında hareket edemeyenler için bir fırsat oluşturan bu geziler değişik mekanlarda sürekli tekrarlanacaktır. Yürüdükçe doğayı tanıyacak, bedeninizi yenileyecek, düşünce ufkunuzu genişletecek, yeni dostluklar kuracaksınız.” denildi.

ÇEKUD tarafından verilen bilgiye göre proje kapsamındaki yürüyüşler, haftalık olarak İstanbul’dan başlayarak tüm yurt genelinde çevre açısından önem taşıyan doğal alanlarda geniş katılım sağlanarak devam ettirilecek.

Projenin sloganı ise “İnsan yürüdükçe ilerler!” olarak belirlendi.

2015-07-29T20:06:21+00:00Temmuz 28th, 2015|ÇEKUD’den Haber Var|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar