ÇEKÜD Pendik’te 10.000 Fidan Dikti

Anasayfa:///ÇEKÜD Pendik’te 10.000 Fidan Dikti

ÇEKÜD Pendik’te 10.000 Fidan Dikti

 

ÇEKÜD Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Yorulmaz dikim şenliğini değerlendirirken ağaç dikim etkinliğinin tüm yurdu ve dünyayı dalga dalga sarmasını istediklerini belirtti.

Sn. Yorulmaz’ın Pendik’te yaptıkları konuşmayı sizlerle paylaşıyoruz.

26 Mart 2010 Pendik Konuşması:

ÇEKÜD’ün “sen yoksan kimse yok” kampanyası bünyesinde yapacağımız dikim törenine hoş geldiniz. Gelen kalabalıktan öyle anlaşılıyor ki verilen mesaj yerine ulaşmış.

Değerli çevre dostları,

Dar zaman içerisinde sizlere bazı gerçeklerden bahsetmek istiyiyorum. Her şeyin sahte ve sanal hale geldiği çağımızda gerçeklere ihtiyacımız o kadar arttı ki. Bir başka ifadeyle gerçeklerden o kadar koptuk ki. Gerçek sevgi, gerçek dost, gerçek arkadaş, gerçek komşu, gerçek gıda, gerçek oyuncak, gerçek bitki, gerçek alışveriş o kadar azaldı ki.

Metropolitan şehir hayatı ve teknolojik yaşam, internet ve bilgisayar dışında insanın çevresiyle olan iletişim yollarını o kadar tıkadı ki.

Dosta akrabaya, yaşlıya düşküne, toprağa bitkiye, kuşa böceğe ulaşmak o kadar zorlaştı ki.

Değerli Eğitimciler,

Bilgi çağının getirdiği kontrolsüz bilgi kirliliği çağımızın en büyük çevre sorunlarından biri olsa gerek. Doğal çevremizle birlikte sosyal çevremiz de hızla kirlenmekte. Dünyanın dört bir yanından gün gün, saat saat, dakika dakika gelen bilgi bombardımanı o kadar arttı ki, komşunun akrabanın, dostun arkadaşın ihtiyaçlarından bilgisiz kaldık.

Cam ekranlar, gerçek alemle aramızda o kadar kalın sanal duvarlar ördü ki, aynı evde yaşayan aile fertleri olarak birbirimizden habersiz ve yabancı kaldık.

Değerli Öğretmenler,

Günümüzde bilgiye ulaşmak ne kadar kolaylaştıysa, pratiğe ulaşmak o kadar zorlaştı. Eğitim ve pratik iç içe olması gereken iki olgudur. Bir kerelik pratik yapmak sayfalar dolusu bilgi yerine geçer. Bilgi eğitimsiz kalırsa, canlı bomba haline gelir. Nerede, ne şekilde patlayacağı, kime, ne şekilde zarar vereceğini kestirmek mümkün olmaz.

Bilginin, pratiğe olan ihtiyacı tartışılmaz. Dolayısıyla hep birlikte çocuklarımıza bilgiyi beceriye dönüştürecekleri, gerçeklerle yüzleşecekleri ortamlar hazırlamalıyız. Burada hazırlanan dikim ortam bu amaçla hazırlanmıştır. Orman Bölge Mdr.müz bu fidanları profosyonelce diktirebilir, daha başarılı ve daha ekonomik olabilirdi.

Bugün buraya gerçek dostlarla buluşmaya geldik. iki saatliğine olsun gerçeklerle el ele, yüz yüze olacağız. Taş, toprak, bitki, böcek, solucan… hepsi gerçek, ve gerçek dostlarla ile birlikte olacağız.

Sevgili gençler,

Bu gün hepimiz en az birer fidanı özgürlüğüne kavuşturacağız. Bu fidanlar büyüdüğü zaman, yüzlerce insan, binlerce kuş, milyonlarca böcek ormanda özgürce dolaşacaklar. Önce fidanı bulunduğu naylon kaptan kurtaracağız. Daha sonra toprakla sıkı sıkıya temas edecek şekilde dikeceğiz. Toprağa yapışmayan fidan kök salamayacağı gibi, ilme ve ahlaka yapışmayan gençler de istikbale kök salamayacaktır.

iyi birer çevre dostu olup olmadığımız dönüşte belli olacak. Fidanları dikip, ikramları aldıktan sonra, bu bölgeyi geldiğimizden daha temiz halde bıraktığımızdan emin olana kadar etrafa göz atacağız.

Bize bu imkanı veren, bu araziyi dikime tahsis eden Orman Bölge Müdürümüz Sn. İsmail Üzmez beye ve Pendik Belediye Başkanımız Sn. Dr. Salih Kenan Şahin ve siz çevre dostlarına çok teşekkür ediyorum.

 

2014-01-22T12:47:35+00:00Ocak 22nd, 2014|2010-2011 Sen Yoksan Kimse Yok|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar