ÇEKÜD İle EKO MLADI Arasında İşbirliği Protokolü İmzalandı

Anasayfa://ÇEKÜD İle EKO MLADI Arasında İşbirliği Protokolü İmzalandı

ÇEKÜD İle EKO MLADI Arasında İşbirliği Protokolü İmzalandı

ÇEKÜD ve EKO MLADI Gençlik Derneği arasında, doğal kaynaklar ile biyolojik zenginliğimizi korumak, sürdürülebilirliğini sağlamak ve toplumda çevre bilincinin oluşturulması ve geliştirilmesine ortak katkıda bulunmak amacıyla işbirliği protokolü imzalandı.

Sakarya İl temsilcisi Özer Uygun’un takdimleriyle gerçekleşen imza töreninde ÇEKÜD adına ilk konuşmayı ÇEKÜD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı A. Ekrem Akçadırcı yaptı.  Akçadırcı da her iki dernek arasında imzalanan protokolün daha bir güç birliğine vesile olacağını belirterek, ”ÇEKÜD’ün faaliyetlerinin daha geniş alanda yürütülmesi için yeni bir imkân doğdu. Bu imkânı gönüldaşlarımız ve çevreye karşı duyarlı olan halkımız adına değerlendireceğiz” dedi.

ÇEKÜD Eski  Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Yorulmaz da, ÇEKÜD’ün misyonu gereği yüksek çevre ve ahlak bilincine sahip bir neslin yetişmesi için gayret ettiklerini dile getirerek, “2012’de Rio’da yapılan BM Uluslararası Sürdürülebilir Çevre ve Kalkınma Konferansı sonuç bildirgesine değinen Yorulmaz, ” Bugün dünyada en çok konuşulan ama başarısız kalınan konular değişim, dönüşüm ve sürdürülebilirlik. Halbuki en büyük değişim asrı saadette döneminde gerçekleştirilmiştir. Hz. Peygamber (as) cahiliye toplumunu çok kısa bir sürede bir pirinç tanesini, bir ekmek kırıntısını zayi etmeyecek bilinç yapısına yükseltmiştir. Çağımız insanının Hz. Peygamberin bu değişim ve dönüşüm metodlarını anlamadan başarılı olması mümkün değildir” diye konuştu.

Sorunların çözümü için küresel bakışlı önerilere ve işbirliklerine ihtiyaç olunduğuna dikkat çeken Yorulmaz, ” ÇEKÜD ve Eko Mladi arasındaki bu protokol böyle bir bakış açısının ürünüdür’ dedi.

Yorulmaz konuşmasının sonunda Eko Mladi Derneğinin yanı sıra, Tragovni Derneği yönetimine ve Teşan Belediye Başkanı ile çalışanlarına teşekkürlerini iletti.

EKO MLADI Gençlik Derneği Yönetim Kurulu Derneği Başkanı Admir Plancic ise konuşmasında, çevre ve dünyanın sahip olduğu doğal kaynaklar ile biyolojik zenginliğimizi korumak, sürdürülebilirliğini sağlamak ve geliştirilmesine katkı sağlamak amacıyla bir güç birliğine gidilmesinden duyduğu mutluluğu dile getirdi. 2007 yılında kurulan EKO Mladi Derneği’nin ÇEKÜD gibi çevrenin koruması odaklı çalışmalar yaptığını söyleyen Plancic, ” Bu protokol uluslar arası çapta yaptığımız ilk işbirliğidir. Bosna Hersek Çevre Bakanlığı, Teşanj Belediyesi ve UNDP destekleriyle projelerimizi yürütmekteyiz. Ortak yürüteceğimiz çalışmalarımız sadece EKO MLADI için değil, Teşanj Belediyesi ve yerel halk için de büyük önem taşımaktadır. Protokol ile kırılamaz bir bağ kurduk. Hayırlı olsun” diye konuştu.

EKO MLADI Başkan yardımcısı Adnan Lihic de, EKO Mladi Derneğinin çalışnalarından söz ederek ve Teşanj  hakkında bilgiler verdi. Lihic, protokolün her iki derneğin ortak projeleri için önemli bir adım olacağını kaydetti.

Ardından protokol  ÇEKÜD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı A. Ekrem Akçadırcı ve EKO MLADI Gençlik Derneği Yönetim Kurulu Derneği Başkanı Admir Plancic tarafından imzalandı.

2014-05-05T13:33:52+00:00Mayıs 2nd, 2014|ÇEKUD’den Haber Var|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar