ÇEKÜD Başkanına MHP’li Vekilden Terbiyesizlik

Anasayfa://ÇEKÜD Başkanına MHP’li Vekilden Terbiyesizlik

ÇEKÜD Başkanına MHP’li Vekilden Terbiyesizlik

Çevre Sorunlarının Araştırılarak Sürdürülebilir Çevre Politikası İçin Alınması Gereken Önlemlerin Belirlenmesi Amacıyla Kurulan Meclis Araştırması Komisyonu, AK Parti Uşak Milletvekili Nuri Uslu başkanlığında toplandı.

Komisyonda Çevre ve Kültür Kuruluşları Dayanışma Derneği (ÇEKÜD) Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Yorulmaz da, faaliyetleri konusunda bir sunum yaptı. Yorulmaz, nükleer enerji konusunun çatışmayı değil, doğruda ve faydalıda uzlaşmayı hedefleyen bir müzakere zemininde, Çevre ve Orman Bakanlığı ve Enerji Bakanlığı başta olmak üzere, yerel idareler, akademisyenler, sağduyu sahibi medya mensupları, sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri ve aklı eren, iyi niyet sahibi halkın katılımının sağlandığı ortak sosyal sorumluluk projesi halinde ele alınması gerektiğini söyledi. Yorulmaz, “Cumhurbaşkanından okul müdürüne, işadamından akademisyenine, öğretmeninden din adamına kadar toplumun önünde duran kişilerin, çevre dostu ve uygulayarak öğreten örnek insanlar olması sağlanmalıdır” dedi.

“Gül’den sonra gelen daha iyi çevreci olamaz” 

MHP Afyonkarahisar Milletvekili Abdülkadir Akcan, ÇEKÜD Başkanı Yorulmaz’ın sunumunu eleştirdi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ü çok iyi tanıdığını belirten Akcan, Gül’den sonra gelecek bir Cumhurbaşkanı’nın çok daha iyi çevreci olamayacağını söyledi. İfade edilmek istenen bir şeyin doğru şekilde anlatılması gerektiğini, kaş yapılmak istenirken göz çıkarılmaması gerektiğini ifade eden Akcan, “Amacı aşan ifadeler demek istemiyorum ama buna çok yakın şeyler söylüyorsunuz. Cumhurbaşkanımız inanılmaz çevre dostu. Sunumunuzda Cumhurbaşkanı’nın örnek insan olmasını istiyorsunuz, Cumhurbaşkanı örnek insan değil mi?” diye konuştu. Sunumdaki, “İyi niyet sahibi halk” tanımını doğru bulmadığını belirten Akçan, “Bu söylem, iyi niyetli ve kötü niyetli olarak halkı ayırma anlamına gelir” dedi. “Bölücülük yapıyorsunuz”! ÇEKÜD Başkanı Yorulmaz’ın, “Kötü niyet” kelimesinin Türkçe’de kullanıldığını belirtmesi üzerine Akcan, “Bu sözler toplumu ikiye bölen ifadelerdir. Bölücülük yapıyorsunuz” dedi. Yorulmaz, Akcan’ın sözlerini “Maksadı aşan yaklaşım olarak hissediyorum” şeklinde değerlendirdi. “Terbiyenizi takınacaksınız, ben milletvekiliyim” Bunun üzerine yerinden kalkan MHP’li Akcan, “Terbiyenizi takınacaksınız, burası TBMM, ben de milletvekiliyim. ‘Maksadı aşan’ ne demektir. Açıklamanızı adam gibi yapacaksınız. Komisyonun seviyesini düşüren bir sunum olmuştur” diyerek Komisyonu terk etti. Komisyon Başkanı Uslu, “İyi niyetli, kötü niyetli” cümlesinin, “Çevreye zarar vermeden, çevreyi düzgün kullanarak gelecek nesillere aktarmak” anlamında söylendiğine inandığını belirtti.

Yorulmaz, Cumhurbaşkanı’na ilişkin eleştiriye de “Toplumun önünde olan insanların çevre konusunda çok daha hassas olmasını vurguluyoruz. Cumhurbaşkanı veya milletvekiliyle ilgili değil. Cumhurbaşkanı bugün vardır yarın yoktur” açıklamasını yaptı.

CNN

2014-02-08T12:40:39+00:00Şubat 8th, 2014|Basında ÇEKÜD|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar