Buğday Rekora Koşuyor

Anasayfa://Buğday Rekora Koşuyor

Buğday Rekora Koşuyor

2014’te 18 milyon ton buğday rekoltesinin bu yıl 23 milyonu aşması bekleniyor. Bunun tüm zamanların rekoru olduğunu belirten TZD Başkanı Yetkin, “Buğday ithal etmemize gerek kalmaz, ihraç dahi edebiliriz” dedi

İlk hasada iki hafta sonra başlanacak olan buğday, bu yıl rekora koşuyor. 2014’te olumsuz hava koşulları nedeniyle 18 milyon ton hasat elde edilen buğdaydan bu yıl 23 milyon ton verim bekleniyor. Bu rakamlara ulaşılması halinde un sanayi için buğday ithal eden Türkiye yıllar sonra ihracatçı olabilecek. Türkiye Ziraatçılar Derneği (TZD) Başkanı İbrahim Yetkin, Hububat Konseyi ve Toprak Mahsulleri Ofisi’nin de buğday rekolte beklentisinin 23 milyon tonun üzerinde olduğunu söyledi. Yetkin, “Türkiye bir önceki rekoru 2013’te 21 milyon tonla kırmıştı. Geçen yıl olumsuz hava koşullarının etkisiyle 18 milyon tona düştük. Bu yıl tüm zamanların rekoru kırılacak” dedi.

Bu artışta iyi giden hava koşullarının etkili olduğunu aktaran Yetkin, bilinçli tarımın da katkısının büyük olduğunu ifade etti. Türkiye’de sertifikalı tohum kullanımın oranının yüzde 100 arttığını belirten Yetkin, “Geçen yıl hububatta sertifikalı tohum kullananların oranı yüzde 30 iken bu yıl 60’a ulaştı” diye konuştu. Türkiye’nin buğday ihtiyacının 18 milyon ton olduğunu aktaran Yetkin, her yıl 2 milyon tonun da Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından alındığını sözlerine ekledi.

İhraç bile edilebilir

Türkiye’nin her yıl un sanayi için Kazakistan, Amerika, Kanada, Rusya gibi ülkelerden 3 milyon ton buğday ithal ettiğini belirten Yetkin, “Ancak bu yıl rekolte beklentimiz çok yüksek. 23 milyon tonu yakalamamız halinde ithalata gerek kalmaz. Un sanayi direkt yerli buğdayı işler ve onu ihraç eder” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Sabah

Bu haber kamu yararına paylaşılmıştır.

2015-05-18T09:38:41+00:00Mayıs 18th, 2015|Cevre Haberleri|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar