Bozkırın “Yeşil Cenneti” Sultan Sazlığı

Anasayfa://Bozkırın “Yeşil Cenneti” Sultan Sazlığı

Bozkırın “Yeşil Cenneti” Sultan Sazlığı

Türkiye’nin en önemli sulak alanlarından Sultan Sazlığı Milli Parkı, barındırdığı birçok kuş türü ve yeşil alanlarıyla İç Anadolu Bölgesi’nde adeta “yeşil cenneti” andırıyor.

Kayseri’nin Develi, Yahyalı ve Yeşilhisar ilçeleri sınırlarında yer alan Sultan Sazlığı’nda su seviyesi, Zamantı Irmağı suyunun bir kısmının Gıcık Tüneli ile sazlığa ulaştırılması sonucu son yılların en yüksek düzeyine ulaştı. Biyolojik zenginliği ile dikkati çeken ve 200’den fazla kuş türünün konaklama, üreme ve beslenme imkanı bulduğu sazlıkta, su seviyesinin artmasıyla her geçen gün kuş türü ve sayısı da çoğalıyor.

Sultan Sazlığı Milli Parkı’nda, suyu tuzlu olan Yay Gölü’nde de su seviyesi arttı. Yaklaşık 40 kilometrelik alanı kaplayan göl, flamingoları ağırlıyor. Tatlı ve tuzlu su ekosistemlerini bir arada barındıran nadir sulak alanlardan olan Sultan Sazlığı’nda bu yıl yaklaşık 5 bin flamingo sayıldı. Sazlık, barındırdığı zengin faunasından dolayı üniversitelerin bilimsel araştırmalarına da konu oluyor. 

1.5 KİLOMETRELİK YÜRÜYÜŞ YOLU

Sazlık alandaki 1,5 kilometrelik ahşap yürüyüş yolu, kuş gözlemcileri ve doğa fotoğrafçılarına kolaylık sağlıyor. Ahşap yolun sonunda iki ayrı kuş gözlem kulübesi, kuşları gözlemleme imkanı sunuyor. Park çevresine yerleştirilen ve 360 derece açıyla çekim yapabilen kamera sistemi, tanıtım merkezine gelen doğaseverlere hizmet veriyor.

 

Kaynak : AA
Bu haber kamu yararına paylaşılmıştır.

2014-05-31T12:48:44+00:00Mayıs 31st, 2014|Cevre Haberleri|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar