Bir Makalede ÇEKÜD

Anasayfa://Bir Makalede ÇEKÜD

Bir Makalede ÇEKÜD

Ağaçların kesilmesini kınıyorum… 

Bilindiği gibi geçtiğimiz hafta Orman Haftası idi. Bu vesile ile tüm meslektaşlarımın gününü ve bu vesile ile bu mesleğe gönül vermiş tüm çevrecilerin haftasını tebrik ediyorum. Bu uğurda hayatını kaybetmiş meslektaşlarımıza da Allah’tan rahmet diliyorum. Şimdi aklınıza şöyle bir soru gelebilir ki; ‘ormancılar bu uğurda nasıl ölüyorlar’ diye. Yaz mevsiminin gelmesi ile yangın mevsiminin açılmasıyla bu işin en cafcaflı ve tehlikeli dönemleri de başlamış oluyor. Bir örnek mi istiyorsunuz; işte sizlere bir örnek. Çanakkale Gelibolu yarımadasına gittinizse eğer, orada o şanlı destanı yazan şehitlerin kucağında bir de ormancının anıtını görmeniz mümkün. Metrekaresine onlarca şehit ve binlerce merminin düştüğü, dünya tarihine hiç bu kadar küçük ve ufak bir kara parçası için bu denli kan dökülmemiş, zayiat verilmemiş olan bu topraklar aynı zamanda bir de Ormancıyı bağrında saklamaktadır.

Gelibolu yarımadasında dolaşırken Mehmetçiğe saygı anıtından yukarıya doğru çıktığınızda sağda sizleri daha 57. alaya gelmeden bir ormancı karşılar. Bu ormancı hatırlarsanız; Gelibolu’da o ormanlık alan yandığı zaman alevlerin söndürülmesi için ormancılarla o alevleri söndürmek için çalışan bir ormancının anıtıdır. Alevlerin arasında kalmış ve yanarak o muhteşem topraklarda dedelerinin bağrına uzanıvermiştir. İşe böyle bir camia ve bunların yaptığı çalışmaları anlatacak değilim ama geçtiğimiz günlerde vukuu bulan ve gazetemizin Cumartesi nüshasında uzunca bir yazıyla tüm teferruatlarıyla anlatılan Anakent Belediyesinin yol çalışmaları esnasında Bahçelievler Çobançeşme mevkiinde ki çam ağaçları ve diğer ağaçlara yapılanları az çok biliyorsunuz. Ben daha buradan bunun üzerinde durmayacağım sadece şunu belirtmek istiyorum. Yolun Bakırköy tarafında yolun genişlemesi için bir alan olmasına rağmen kolayına kaçarak o kadar ağacın kesilmesini kınıyor ve bu olayı asla tasvip etmediğimizi buradan duyurmak istiyorum. Umarım buradan bu çağrımızı birileri duyarak, bu işin mantığını ve niçin böyle olduğunu bizlere açıklama zahmetinde bulunurlar.

“Türkiye Ağaçlanıyor”

Bu güzelim İstanbul’umuzda bu denli olumsuzluk ve aksaklıklara rağmen iyi şeyler de olmuyor değil. İşte sizlere bir fırsat. ÇEKÜD tarafından geleneksel hale getirilen ve her yıl artarak devam eden ağaçlandırma kampanyasına sizleri de davet ediyorum. ÇEKÜD, bir dikili fidanınızın olması için sizlere de bu imkanı cep telefonunuzla sunuyor, hem de 3YTL karşılığında…

 

Peki bu kampanyaya ben nasıl katılırım diyorsanız işte size fırsat; cep telefonunuzdan bir SMS ile bu kampanyaya katılıyor ve bir dikili ağacınızın olmasına sebep oluyorsunuz. Faturalı hattı olan telefonlardan katılabileceğiniz bu kampanya ile ‘cekud’ yazıp 7630’a bir SMS yollamanız yeterli. Peki hangi hatlardan derseniz; bu daha da kolay. Çünkü bu imkan her türlü hattı olanlar için aynı. Yani Türkcell, Telsim veya Avea hatlarının hangisi olursa olsun yapacağınız işlem aynı; ‘cekud’ yazıp 7630’a bir SMS gönderdiğinizde siz orada olmasanız da sizin adınıza bir fidan dikilmiş olacaklar. Dünyadaki çevre olayları ve olumsuzlukların bu denli cereyan ettiği bugünlerde böyle bir imkanı bizlere sunan dernek yönetici ve çalışanlarına teşekkür ediyor ve herkesi bu güzel organizasyona davet ediyoruz.

Daha ayrıntılı bilgi ve kampanya hakkında geniş teferruat için www.cekud.org adresini tıklayarak yeri, zamanı ve zemini öğrenip daha da ayrıntılı bilgileri ilk ağızdan alabilirsiniz. Küresel ısınmaların ve buzul erimelerinin daha bir arttığı bugünlerde ve çevrenin hoyratça tahrip edildiği günümüz koşullarında, inanın ki atacağınız bir SMS çok şey ifade edecek ve ne denli iyi bir iş yaptığınızın farkına varacaksınız. Eee hadi daha ne duruyorsunuz ki; daha sağlıklı ve yaşanabilir bir çevre de yaşamak dileği ve dua ile…

Ercan OLGUN

2014-02-08T12:29:25+00:00Şubat 8th, 2014|Basında ÇEKÜD|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar