Balık Av Yasağında Geri Sayım Başladı

Anasayfa://Balık Av Yasağında Geri Sayım Başladı

Balık Av Yasağında Geri Sayım Başladı

Denizlerde gırgır yöntemiyle avlananlar için 1 Eylül’de, trol kullananlar için de 15 Eylül’de av yasağı sona erecek ve yeni sezon başlayacak

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın verdiği bilgiye göre denetimler sonucunda, su ürünleri avcılığına getirilen düzenlemelere aykırı hareket edenler hakkında idari para cezası, ürünlere el konulması, ruhsatın geçici süre geri alınması ve ruhsat iptali yaptırımları uygulanıyor. Denetimler sadece av yasağı döneminde değil yıl boyunca gerçekleştirilirken, geçen sene 80 bin 728 denetimde, 29 balıkçı gemisine, 699 ton su ürününe, 10 bin 162 gırgır ve trol gibi muhtelif ağa el konuldu. Yasadışı avcılık faaliyetinde bulunan veya satışını yapanlara toplam 7 milyon 188 bin 880 lira idari para cezası verildi.
Balıkta bolluk bekleniyor
Bakanlık, denizlerde yapılan gözlemlerde, yeni sezonda özellikle hamsi başta olmak üzere palamut, lüfer ve istavrit balığının bol olduğu ve av sezonunun iyi geçeceği yönündeki tahminlerini açıkladı. Türlerin neslinin sürdürülebilirliğini sağlamak için 2012’de yapılan düzenlemeyle lüfer ve levrek avlanmasında boy yasakları getirildi. Yeni düzenlemelerin uygulanması sonucu, alınan tedbirlerin balık stoklarına olumlu etkileri istatistiklerde gözlenmeye başlandı. Buna göre 2014’teki veriler bir önceki yıla göre kıyaslandığında lüfer yüzde 60 artışla 5.2 binden 8.3 bin tona ulaştı.

Kaynak: Sabah

Bu haber kamu yararına paylaşılmıştır.

2015-08-31T15:52:16+00:00Ağustos 31st, 2015|Cevre Haberleri|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar