Altın ve Gümüş Çöpe Gidiyor!

Anasayfa://Altın ve Gümüş Çöpe Gidiyor!

Altın ve Gümüş Çöpe Gidiyor!

Çöpe attığınız cep veya PC’lerle birlikte, akıl almaz miktarda altın ve gümüş de böyle çöpe gidiyor!

Elektronik ürünlerimizin içerisinde küçük miktarlarda pek çok değerli ve nadir metal bulunduğunu biliyor olabilirsiniz. Bu metallerin pek çoğu, geri dönüşüm masrafının bu tozların değerinden daha fazla olması sebebi ile böyle bir işlemden geçmiyor. Ancak, American Chemical Society’nin söylediğine göre, bu malzemelerin toplam bedelleri tahmin ettiğinizden çok daha fazla.

Chemical&Engineering News’de yayınlanan bir rapora göre, Sheffield Hallam University’deki bir malzeme mühendisinin hesabı, telefonlar içerisindeki değerli metallerin toplam değerinin satılan telefon değerinden daha fazla olduğunu gösteriyor. Yazıya göre, her telefonda yaklaşık olarak 300 mg gümüş ve 30 mg altın kullanılıyor. Üretilen telefonlardaki sadece bu iki malzemenin toplam değeri bile yılda 2.5 milyar doları geçiyor.

“Dialing Back On Cell Phone Waste” adlı rapor, istatistikler aracılığıyla bu e-atık ile ilgilenme konusundaki çabayı inceliyor. Bu da, kullanılabilir malzemelere daha kolay ayrışan devre tahtasından, organik malzemeler ile metallerin çözülmesi tekniği olan “biomining”e kadar pek çok şeyi içerisine alıyor.

Aktivistlerin ve habercilerin yakın zamandaki çabaları sayesinde, e-atık konusu giderek daha fazla kişinin ilgisini çekmeye başlıyor. Bir bilgisayarı veya telefonu, hatta bir matkabı, çöpe attığınız zaman, genellikle bu ürünler geri dönüştürülmek için bir tesise gönderilmiyorlar. Bunun anlamı da bu ürünlerin yakılması ve çıkan zehirli gazların arasından, kalan metallerin toplanılmaya çalışılması oluyor…

 

Kaynak : CHIP Online
Bu haber kamu yararına paylaşılmıştır.

2014-09-12T09:55:27+00:00Eylül 12th, 2014|Cevre Haberleri|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar