Alışveriş Çılgınlığı Manik Atak Belirtisi Olabilir

Anasayfa://Alışveriş Çılgınlığı Manik Atak Belirtisi Olabilir

Alışveriş Çılgınlığı Manik Atak Belirtisi Olabilir

Prof. Dr. Murad Atmaca, iki uçlu mizaç bozukluğu (manik atak) olan kişilerin, aşırı alışveriş yapma ve para harcama gibi davranışlar sergileyebildiğini belirterek, “alışveriş çılgınlığı”nın manik atak belirtisi olabileceğine dikkati çekti.

Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Murad Atmaca, yaptığı açıklamada, alışverişin genellikle kadınlarla özdeşleştiğini fakat erkeklerde de alışveriş bağımlılığının gözlemlendiğini söyledi. Bazı bağımlılıkların ele alınmadan önce bir ruhsal bozukluk olup olmadığına bakılması gerektiğini belirten Atmaca, ‘’Aşırı alışveriş yapma isteği bazen eşlik eden bir ruh bozukluğu, örneğin manik atak belirtisi olabilir” dedi.

Manik atak (bipolar bozukluk) rahatsızlığı olan kişinin, hiç yapmadığı kadar para harcayabildiğini, gerekli gereksiz alışveriş yapabildiğini ve ihtiyacı dışında 10 ayakkabı alabildiğini ifade eden Atmaca, “Aslında bu bağımlılık değil, tamamen manik atak kliniği içerisinde, kişinin gerçeği değerlendirme yetisinin bozulmaya başlaması nedeniyle gerekli gereksiz şeyleri almaya başlamasıdır’’ diye konuştu.

 

Kaynak : Millî Gazete
Bu haber kamu yararına paylaşılmıştır.

2014-04-14T09:30:27+00:00Nisan 14th, 2014|Cevre Haberleri|Hiç yorum yapılmamış

Yorumlar

avatar